O příspěvku pro důchodce v pondělí jednali premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), podle šéfa ČSSD by se měla koalice domluvit do týdne. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) poté řekla, že se kloní k jednorázovému příspěvku 4000 korun, který by státní pokladnu přišel na 12 miliard. Maláčová však nesouhlasí a chce ještě víc!

Maláčová řekla, že jasno by mělo být nejlépe do pondělí, aby se celý proces stihl včas. „Naprogramovat systémy na České správě sociálního zabezpečení, to není legrace,“ vysvětlila. V koaličních diskusích podle ní začíná být chaos, výsledek by chtěla mít co nejdřív. „Nebudu nijak blokovat kompromis, ale já bych chtěla 6000 korun. Pokud jsme říkali, že pod pětistovku denně se u živnostníků, společností s ručením omezeným nedá přežít, tak já chci, aby tu pětistovku dostali důchodci, měsíčně,“ uvedla.

Maláčová o jednorázovém bonusu mluvila v sobotu, později připustila jeho rozfázování do 12 měsíců. O jednorázovém příspěvku pro důchodce minulý týden hovořili také Babiš a Schillerová, návrh měl ale podle každého z nich jiné parametry.