V jedné věci prý prezidenta Zemana volby překvapily. „Já jsem včera večer telefonicky blahopřál premiérovi Andreji Babišovi, protože udržet si vítězství je náročnější, než vítězství si získat. Vítězi se má blahopřát a nemá se mu závidět,“ pravil prezident.

Hlavním poraženým těchto voleb je podle Zemana ČSSD. Překvapila ho i ztráta komunistů. „Ty levicové strany nemají zrovna v čele ty nejschopnější lídry,“ pravil prezident. Jan Hamáček má ale podle Zemana zůstat v čele ČSSD. „Za ním už jsou daleko horší lidé, než je on. Mám tím na mysli jeho místopředsedy. U Vojtěcha Filipa (KSČM) je to něco podobného,“ vysvětlil prezident.

V době, kdy on sám vedl ČSSD, měla strana okolo třiceti procent a tehdy si nedokázal představit, že bude ČSSD bojovat o překročení pětiprocentní hranice hlasů. „Mírně vzrostla SPD, což je třeba vzít na vědomí,“ pokračoval prezident, s tím, že SPD má výrazného lídra. „Ať si o něm myslíme, co chceme, tohle je mu třeba přiznat,“ řekl Zeman.
Kritizoval strany, které se při dohadování koalic snaží obejít vítěze voleb.


„Představte si, že je olympiáda, že zlatý stojí na stupínku, ale ti, co jsou pod ním, stříbrný a bronzový, ho z toho stupínku strhnou. Je to nesportovní,“ zlobil se prezident. Osobně by přivítal, kdyby i v krajích sestavoval koalici vítěz voleb. „Středně úspěšné strany se tomu budou bránit, protože slimáček by nepřišel ke své kapustičce,“ doplnil prezident.  


„Tady se bavíme o situaci, kdy vítěz voleb nemá šanci sestavovat koalici, protože se proti němu všichni spiknou. Vznikne koalice, nebudu říkat neschopných, ale poražených,“  upozornil Zeman. Překvapil ho prý trochu i výsledek Pirátů. V tuto chvíli se mu zdá, že Piráti by mohli být hlavními vyzyvateli Andreje Babiše.

Ke spolupráci pravicových stran ODS, TOP 09 a lidovců je prezident skeptický. „Nechci být nezdvořilý, ale dovolte mi říci, že spojí-li se několik trpaslíků, vznikne velký trpaslík, nevznikne obr.“


Pokud jde o senátní volby, prezident prý nepůjde k druhému kolu voleb, protože ho neoslovuje ani ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský, ani obhajující senátor Václav Láska. Když už by si opravdu musel vybrat, Žantovský se mu prý přece jen zdá o něco přijatelnější. „Kdybych chtěl bych nezdvořilý, což většinou nejsem, tak Senát, to je takové místo pro panstvem odložené šatstvo. Bývají tam lidé, kteří neuspěli u sněmovních voleb. A proto mě to nezajímá,“ pravil prezident, s tím, že k Senátu je dlouhodobě skeptický.