Charouz je podezřelý, že společně s dalšími 5 osobami – jako člen organizované zločinecké skupiny – mohl krátit od roku 2016 až do současnosti daně. Českou republiku měli tímto připravit podle tvrzení policistů o minimálně 45 milionů. Mělo se tak dít prostřednictvím spletité sítě nastrčených a vzájemně provázaných, mnohdy „schránkových“ firem často jednajících skrze bílé koně, jež měly účtovat daňové doklady za zboží a služby, které nebyly údajně nikdy dodány ani naplněny.


@em-l

Profitovat z toho měly tři rovněž podezřelé společnosti, kolem kterých se točí celý případ. „Na základě opatřených poznatků je dáno důvodné podezření, že Ing. Charouz spolupracoval s Adrianem Smrčkou, Monikou Soukalovou a Pavlem Stružem, kteří ovládali společnosti Yangames promotions a Česká automobilová, za účelem snížení daňového základu,“ píší například vyšetřovatelé v dokumentu.


Žádná činnost, žádní zaměstnanci

Do podvodného fakturačního řetězce měly být podle nich zapojeny i další společnosti z Charouzova marketingového impéria. Policie má podezření, že peníze za údajně fiktivní zakázky a plnění se měly přelévat i přes účty firem Redemptor a Sport 5, jež provozuje televizní sportovní vysílání.Jak policisté upozorňují, k „zakrytí svého jednání“ – tedy údajných daňových čachrů – měla šestice podezřelých prý v podstatné míře využívat bílé koně: tedy nastrčené osoby, které měly jen naoko plnit funkci formálních statutárů Charouzem a spol. ovládaných společností.


Firmy přitom prý často nevykazovaly v podstatě žádnou činnost a neevidovaly žádné zaměstnance. Domovními prohlídkami měli policisté za cíl zajistit co nejvíce materiálů týkajících se vzájemných obchodů mezi jednotlivými společnostmi a rovněž i veškerou možnou komunikaci mezi Charouzem, dalšími podezřelými a třicítkou firem.


Podle citovaného dokumentu si měli policisté odnést veškeré telefony a elektroniku patřící Charouzovi, účetnictví jeho společností, smlouvy, diáře, poznámky a rovněž hotovost a cennosti (šperky, obrazy) přesahující částku 50 tisíc.