Způsob, jakým se obsazují správní a dozorčí rady, upravuje zákon. Podle Ústavního soudu totiž mají dnes při obsazování orgánů pojišťoven hlavní roli velcí zaměstnavatelé. Vedení ministerstva v čele s Adamem Vojtěchem se přitom podle informací Seznamu s pojišťovnami na změně dohodlo.
Podle novely budou dvě třetiny správních a dozorčích rad navrhovat zakladatelé pojišťoven. „Smyslem tohoto záměru je určení následného směřování pojišťovny dle požadavků zakladatele. Zároveň by však bylo nutné posílit dohledovou a kontrolní roli státu a pojištěnců,“ potvrdila mluvčí Ministerstva zdravotnictví Gabriela Štepanyová.


@em-1


Jenže v praxi by podle spoluautora ústavní stížnosti, právníka Ondřeje Dostála, mohlo dojít k tomu, že budou dvě zdravotní pojišťovny kontrolovat podnikatelé Zdeněk Bakala nebo Tomáš Chrenek. Podle Dostála jejich firmy v minulosti pojišťovny zakládaly.
Chrenek je už dnes vlastníkem společnosti Agel, největší soukromé zdravotní sítě v Česku. Oborová zdravotní pojišťovna by podle tohoto návrhu mohla skončit v rukou velkých bank a pojišťoven.


„Pokud by Ministerstvo zdravotnictví svůj záměr realizovalo, tak by patrně ‚k Vánocům‘ dostali kontrolu nad Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnou a Revírní bratrskou pojišťovnou pánové jako Chrenek a Bakala,“ prohlásil Dostál.

Podle Dostála je však ministerstva chaotický. Některé pojišťovny se od svého založení v 90. letech spojily s jinými a bylo by tak nutné určit, který zakladatel má teď právo na jejich kontrolu.


„Nevidím žádný důvod, proč by soukromé podniky, které kdysi dávno byly v postavení zakladatelů zdravotní pojišťovny, nyní zadarmo získaly kontrolu nad deseti miliardami ročně z veřejných prostředků,“ řekl Dostál.


@em-2