Před nechvalně proslulou Morií se konají demonstrace a při jedné z nich se slova ujal jeden z obyvatel tábora s dítětem v ruce. „V Africe jste vyvolali válku, jsme tady kvůli vám,“ seřval Evropany.


Čím dál svízelnější začíná být situace v uprchlických táborech na hranicích Řecka. Hrozba koronaviru je bezprostřední, kdyby se rozšířil třeba v Morii na ostrově Lesbos, táboře určeném pro 3 tisíce lidí, který ale aktuálně obývá 21 tisíc migrantů, následky by zřejmě byly katastrofické.

Atmosféra tam proto začíná houstnout. Mezi migranty samotnými dochází k násilí, některé zase situace semkla a společně před táborem protestují a dožadují se okamžité evakuace.

Při jednom takovém protestu si vzal slovo evidentně rozčilený migrant. S dítětem na ruce to Evropě a řecké vládě, která je zdrženlivá a hodlá přesunout jen pár tisíc ohrožených jedinců, vyčinil.


„Jsme tady opuštěni s dětmi. Chceme nouzovou evakuaci. Koronavirus je pro nás hrozba, žijeme tady v odpadcích. V Africe jste vyvolali válku, jsme tady kvůli vám. Je to vaše vina,“ říká. Dusno je ale i na jiných ostrovech v Egejském moři. Už minulý týden došlo kvůli strachu z koronaviru k nepokojům na ostrově Chios, kde bylo vypáleno několik přístřešků, kantýna a dvě auta. 


V neděli pak hořelo také na Samosu, oheň tam podle Lékařů bez hranic spálil na popel přístřešky zhruba stovky lidí. Příčina požáru se zatím vyšetřuje.