Michael Kocáb tvrdí, že visegrádská čtyřka by se měla zrušit a že premiér jako bývalý komunista jejím prostřednictvím znovu spojuje Sovětský svaz. Pak otevřeně vzpomíná na praktiky StB a porevoluční dobu.

 

„Lituju, že jsem nepodepsal Chartu 77, když ležela u nás na stole,“ říká Kocáb. Říká že StB se nebál, i když si zažil zákaz vystupování, výslechy i tajné natáčení koncertů.

 

Těm, kteří podepsali Antichartu, to prý vyčítal a kritizoval je, ale vždy je potřeba dívat se na celý život a dílo člověka. Podle Kocába lidé přežili normalizaci, díky Karlu Gottovi.

 

Kocáb se obává, že kdyby v roce 1989 proběhlo referendum, většina lidí by si demokracii nevybrala. Popisuje, jak probíhala jednání s komunisty a co byly největší chyby, které pak politici udělali.

 

@em-1

 

Komunisti podle něj ovládli ekonomiku, klíčovou roli přitom sehrál Prognostický ústav. Problém ale prý byli taky komunisti třeba na soudech, kteří tam často jsou dodnes.

 

Kocáb tvrdí, že visegrádská čtyřka, tedy spolupráce Polska, Maďarska, Česka a Slovenska, by měla skončit. Rozmlouval jeho plánování prý už Václavu Havlovi. „Je to podle mě skupina, která škodí Evropské unii a ve výsledku nás může dovést do područí Ruska,“ ukončil Kocáb.

 

@em-2