Francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová vymysleli plán, jak pomoci členským zemím EU nejvíce zasaženým koronavirem. Oba politici počítají s tím, že by do evropské ekonomiky napumpovali půl bilionu eur.Tyto peníze si půjčí EU jako celek a bude je členským státům distribuovat v podobě dotací. Dotací, u kterých EU určí, do jakých programů by peníze měly směřovat přednostně. Počítá se s tím, že půjdou do sektoru budování 5G sítí a na boj proti globálnímu oteplování. 

Podle Macrona jde o převratnou myšlenku a o změnu filosofie ve financování EU. Merkelová prohlásila, že cílem plánu je udržet EU pohromadě a postavit ji znovu na nohy. „Národní stát sám nemá žádnou budoucnost,“ varovala odpůrce plánu Merkelová. 

Otázkou zůstává, zda plán tak hladce projde debatou všech členských států EU. Země jako Rakousko, Švédsko, Holandsko a Dánsko, které si vysloužily označení 'šetrná čtyřka', už dávají najevo, že se jim plán, tak, jak ho přijali Macron s Merkelovou, nelíbí.


@em-1


Plán totiž počítá s tím, že si půjčí EU jako celek, takže zadlužení jednotlivých členských zemí formálně nevzroste, což bude vyhovovat především enormě zasažené Itálii i velmi zadlužené Francii. Obě země by měly obdržet z celého balíku nemalý obnost, protože peníze budou rozdělovány podle toho, jak v jednotlivých zemích řádil koronavirus. Itálie, Francie či Španělsko dostanou z tohoto balíku hodně peněz, zatímco země jako Slovensko, Rakousko, Polsko nebo Česko a Dánsko dostanou peněz méně, protože se s pandemií v první vlně vypořádaly lépe.


@em-2