Vašáryová byla nedávno v Praze v knihovně Václava Havla, kde se velmi ostře vyjádřila na téma uprchlické krize. „Kdybychom si měli rozdělit tisíc psů, tak by se všichni hned angažovali a byli by nadšení a dělali by si fotografie,“ uvedla tehdy slovenská poslankyně. Podle jejích slov by lidé stokrát raději sympatizovali s opuštěnými zvířaty než tisíci syrských dětí, které putovaly Evropou.


A tam její proslov ani zdaleka nekončil. Rýpla si nejen do politiků, ale i do Slováků a Čechů. „Na jedné straně jsme zjistili, že nejsme křesťané, jednoduše nejsme. Bereme to jen jako folklór a chodíme si do kostela kvůli omlouvání svých hříchů. To je všechno, co děláme. Toto je zrcadlo, které se nám nastavilo, a já si dělám velké starosti, že se na nás ty děti dívají a vědí, že všechny ty řečičky o tom, že máme milovat bližního svého a že máme být pohostinní, protože to je rétorika nás jako národa, že jsme pohostinní… že to všechno neplatí. Platí jen jediné, a to chránit si jen svoji kůži a vykašlat se na ostatní. To bude mít těžké následky,” hřímala rozhočeně.


@em-2


Politici by měli mít podle Vašáryové odvahu. Alespoň ti, kteří chtějí zůstat v historii jako státníci. “Vy Češi máte člověka, který se proti tomu postavil, musel dokonce emigrovat, protože jste ho šli zabít, Masaryka. Když se postavil proti všem těm falešným věcem a antisemitistické kampani. Jsou případy, kdy se musíte postavit. S tím se nedá nic dělat. A jen ti, kteří se proti tomu postaví, zůstanou v historii jako ti, kdo udělali správnou věc. Takové poučení ve střední Evropě přece už máme!”


@em-1