Česká vláda vyjednávala se sousedními zeměmi, zda by byly ochotné nám pomoci v nelehké koronavirové krizi. V Česku za jediný den přibylo téměř 10 tisíc nově nakažených.


„Dohoda s Německem skutečně existuje, je to pro nás v tuto chvíli záložní plán pro případ, že by bylo naše zdravotnictví přetíženo. Doufáme, že to nebude potřeba, ale chceme být připraveni na vše. Co se týká právní stránky věci, tak tu máme vyřešenu - např. jak bychom takovou péči zaplatili,“ sdělil portálu iDNES.cz český ministr zahraničí Tomáš Petříček.
Herec Jiří Mádl poděkoval Němcům za projevenou solidaritu, ale jedním dechem dodal, že až budou Němci potřebovat pomoc, na Česko se raději obracet nemají.

„Milé NĚMECKO, děkujeme, že převezmeš naše COVID pacienty až začnou kolabovat naše nemocnice. Je to od tebe jako od souseda a člena nejlepšího spojenectví národů v historii lidstva šlechetné. Ale nečekej, že ti pomůžeme s nějakýma chudákama zdrhajícíma před válkou až na to zase přijde. To je VÁŠ problém a TAHLE ZEMĚ JE TOTIŽ NAŠE A NAVÍC MY MÁME SELSKEJ ROZUM A NAVÍC JSME BEST IN COVID. Jo a planetu si zachraňujte taky sami. Teď jsem byl zrovna na chalupě a bylo to v poho!“ napsal Mádl na sociální síti Facebook s dovětkem, že v některých situacích se za Českou republiku stydí.

Od roku 2015, kdy byla migrační krize na vrcholu, patřil herec Jiří Mádl k umělcům, kteří volali po tom, abychom uprchlíky přijali a ulevili tak zemím, jako byly Řecko, Itálie nebo Německo, které postupem času přijalo stovky tisíc běženců. Česká vláda, ať už pod vedením expremiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD nebo pod vedeném premiéra Babiše (ANO) dlouhodobě odmítá rozdělování uprchlíků podle kvót. Mádl za to vládu v minulosti kritizoval.