Ministrovi kultury Mačákova minulost nevadí. „Dlouhodobě spolupracuje s odbory a bude posilou týmu právě pro jednání s tripartitou. Jeho dlouhodobě zkušenosti s komunikací s odbory jsou pro tuto funkci klíčové,“ okomentoval Staněk dosazení Mačáka na pozici náměstka.


@em-l

„Svůj hlavní úkol na ministerstvu kultury vidím v oblasti zmíněných pracovněprávních vztahů, v jednání se zástupci odborů a se zaměstnavateli v kultuře. Mým cílem je zlepšovaní podmínek práce v kultuře, a to na všech jejích úrovních,“ sdělil pak v tiskové zprávě sám Mačák.
Mačák před lety na své funkce rezignoval poté, co se na jeho účtě objevili podivné transakce. Jemu a tehdejšímu primátorovi Prostějova Miroslavu Pišťákovi dorazilo na účty od čtyř soukromých firem z Prostějova a Olomouce celkem 1,6 milionu korun. Nejštědřejší byla společnost DT Výhybkárna a strojírna Prostějov, která na osobní účet Pišťáka poslala čtvrt milionu a Mačáka 1,1 milionu korun.


Oba politici následně v písemném prohlášení uvedli, že peníze šly na volební kampaň ČSSD. To však Lidový dům kategoricky popřel, takže začali tvrdit, že to bylo na jejich osobní PR. Zároveň odmítali střet zájmů, pro který ovšem existoval nemalý prostor. Záležitost vyšetřovala i policie, případ ale uzavřela s tím, že dvojice zákony neporušila.


Pišťák pak zhruba půl roku po své rezignaci ukázal seznam, podle kterého peníze rozdal nejrůznějším organizacím na dobročinné účely. Mačák dodnes i přes opakované dotazy nevysvětlil, jak peníze použil. Prohlásil pouze, že je sponzorům vrátí.


Pro firmu, která mu více než milion korun poslala, začal později pracovat, a prostějovská sociální demokracie ho dokonce jen o tři měsíce později nominovala na kandidátku pro krajské volby, politický návrat však vzápětí zatrhlo krajské vedení strany.