Na zvýšený zájem lidí o cestu do Prahy jsou silniční a železniční dopravci připraveni. „Sledujeme náš rezervační systém a podle toho, jak se bude plnit, jsme připraveni vybrané spoje operativně posílit,“ uvedl mluvčí Českých drah Radek Joklík. Reagovat společnosti mohou i na poslední chvíli.

 

„Budeme posilovat spoje vlakové i autobusové, abychom vyšli poptávce vstříc. Pro nás není problém přidat spoj či další vůz i jen pár hodin před odjezdem,“ ujišťuje Aleš Ondrůj, mluvčí společností RegioJet a Student Agency.

 

Pro veřejnost bude v pátek připraveno pietní místo na pražském Slovanském ostrově. Otevřeno bude od osmi hodin ráno do desáté hodiny večerní. Na bezpečnost a průběh smuteční akce proto dohlédne policie.

 

Samotný pohřeb Karla Gotta proběhne v sobotu, kdy bude také vyhlášen státní smutek. Od 11 hodin bude pro zvané hosty zádušní mše ve svatovítské katedrále na Pražském hradě, jak si to údajně přál sám zpěvák.

 

V tento den bude vyhlášen státní smutek a vlajky na úředních a státních budovách tak zavlají na půl žerdi. Mši za legendárního zpěváka bude sloužit kardinál Dominik Duka (76). „Už při prvním rozhovoru paní Ivany Gottové s Arcibiskupstvím pražským zazněla od ní prosba o sloužení zádušní mše svaté za jejího manžela v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Rád její prosbě vyhovím,“ uvedl.

 

Katedrálu sv. Víta na Pražském hradě v sobotu rozezní smutné melodie Ave Maria a Panis Angelicus v podání nejbližších přátel Mistra. Obě skladby patřily k nejoblíbenějším písním Karla Gotta a osobně o ně umělce požádala Ivana Gottová (43).

 

@em-1

 

Písně zazpívají Lucie Bílá (53), Eva Urbanová (58) a Štefan Margita (63). Bílá přitom splní zesnulému Slavíkovi poslední přání. „Doufám, Lucie, že jednou zazpíváte z kůru i mně,“ řekl kdysi Gott zpěvačce při posledním rozloučení s herečkou Stellou Zázvorkovou (†83).

 

Lucie Bílá také uvažuje o písni Pie Jesu z Webberova Requiem. Štefan Margita společně s Evou Urbanovou zazpívají slavnou kostelní píseň Panis Angelicus (Andělský chléb). Výběr hudby podléhá přísným pravidlům a vše musí schválit zástupci katedrály.

 

@em-2