Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová má obavy které dala najevo v rozhovoru pro Seznam Zprávy.  Důvodem je novela zákona o státním zastupitelství, kterou vládě v červnu předložila ministryně spravedlnosti Marie Benešová. „Ministerstvo má tendenci podřídit výběr vedoucích státních zástupců ministerstvu,“ uvedla Lenka Bradáčová a dodala, že jde o první krok k omezení nezávislosti žalobců, kvůli níž se před pár měsíci demonstrovalo v ulicích celého Česka.

 

Bradáčová se nejvíce obává způsobu, jakým se podle ministerského návrhu má skládat komise, která bude nové vedoucí státní zástupce vybírat.

 

 Všechny dosavadní předlohy počítaly s tím, že se na jmenování funkcionářů a jejich výběru podílí státní zastupitelství a ministerstvo spravedlnosti rovným dílem: soustava státního zastupitelství navrhuje a ministr jmenuje,” říká Bradáčová a vyzdvihuje náhlý obrat předložený v návrhu Marie Benešové: „Nyní poprvé paní ministryně tuto možnost přesouvá na nezávislou, řekla bych ale rádoby nezávislou, výběrovou komisi, kde většinu členů bude jmenovat ministr spravedlnosti.“

 

Marie Benešová se v reakci na slova Lenky Bradáčové razantně ohradila: „Asi narážela na ty výběrové komise, kde máme složení výběrové komise dva z ministerstva spravedlnosti, dva ze státního zastupitelství a jeden je tam nezávislý soudce,” řekla ministryně Benešová. Právě soudce v této komisi přitom není podle Bradáčové a priori nezávislý na ministerstvu.

 

„Paní Bradáčová má pořád nějaký strach. Asi by se měla více věnovat těm spisům a mít méně strachu,” přechází Benešová do protiútoku a opakuje své dřívější tvrzení, že pražští státní zástupci nepracují podle jejích představ. Benešová na adresu vrchního státního zastupitelství řízeného Bradáčovou letos v dubnu uvedla, že má velké množství zproštěných věcí. „A my to platíme. Náklady na tyto věci, kde byl žalobce neúspěšný, stoupají. Jsem s tím velmi znepokojena,“ prohlásila.

 

@em-1

 

Tuto kritiku ale Bradáčová v pořadu Výzva odmítla: „Za dobu mého působení podalo žalobu na nejvyšší státní zastupitelství 528 osob v rámci té vymezené působnosti, kterou má. Z toho pět procent bylo pravomocně zproštěno, dvacet procent pravomocně odsouzeno a ve zbytku soudy dosud nerozhodly.“

 

Vládní novela počítá s tím, že vedoucí státní zástupce může být odvolán z funkce pouze rozhodnutím kárného soudu. Podle opozice ale účinnost od roku 2022 znamená, že by současný kabinet mohl vedoucí státní zástupce odvolat ještě podle dosavadních pravidel, která rozhodnutí soudu nevyžadují.

 

@em-2