Ani ne milionová Kyperská republika je v přepočtu na počet obyvatel zemí s největším počtem migrantů v Evropské unii. „S ohledem na bezprecedentně vysoký počet nově příchozích Kypr naléhavě potřebuje okamžitou pomoc,“ píše se v dopisu, který zaslal kyperský ministr vnitra Constantinos Petrides eurokomisaři pro migraci Dimitrisu Avramopoulosovi. V textu dále vyzývá, aby od Kypru státy Evropské unie přijali přesně 5000 migrantů a ve vypjaté situaci mu tak pomohli s vyřizováním žádostí.


Podle kyperské vlády do země po roce 2015 přišlo nejméně 8500 lidí, letos se ale během šesti měsíců počet nově příchozích zvýšil o 130 procent a úřady to přestávají zvládat. Zatímco v roce 2015 bylo žádostí o azyl 2253, loni jich úřady napočítaly přes 7700 a dalších 4500 zaznamenaly jen do letošního dubna. Drtivou většinu lidí přicházejících na Kypr tvoří Syřané, mezi migranty jsou však i občané Indie, Bangladéše nebo Pákistánu.


@em-1


Jedním z hlavních důvodů, proč se migrační trasa stočila právě přes Kypr, je dohoda uzavřená mezi Evropskou unií a Ankarou v roce 2016. Díky migračnímu paktu se výrazným způsobem podařilo snížit počet běženců přicházejících do Řecka, žadatelé o azyl proto začali hledat nové migrační trasy. „Pro uprchlíky Kypr nikdy nebyl ideální destinací. Je to ostrov, který je od Evropy hodně vzdálený. Ale teď je to pro ně jediné řešení – cesty do EU z Řecka jsou uzavřeny a životní podmínky v zemích poblíž Sýrie, jako je Turecko a Libanon, se stále zhoršují,“ vysvětluje odborník na migraci.


@em-2