Nebylo by to poprvé, co by Česká republika čelila takovému poklesu ohledně úbytku pracovních míst. „Srovnatelný pokles zaměstnanosti zažila česká ekonomika v roce 2013, kdy se vymaňovala z recese. Za celý rok šlo o pokles téměř 38 tisíc,“ uvádí  hlavní ekonom GE Investments Radomír Jáč.


„Země jako Polsko, Švédsko, Slovensko, Česká republika, Rumunsko a Maďarsko vykazují značné ztráty pracovních míst. Vzhledem k provázanosti evropských řetězců by to nemělo být překvapení. Brexit je příběh celé EU,“ píše se ve studii, kterou vypracovala.


@em-2


„Tvrdý brexit mezi Českou republiku a Spojené království postaví zeď. K jejímu překonávání bude třeba hradit zbytečné náklady na obou stranách, což v konečném důsledku povede ke snížení vzájemné obchodní výměny, a tedy i ke krachu některých společností,“ uvádí hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.


Měkký brexit by pro Evropskou unii znamenal podle studie pokles HDP o 0,38 procenta a ztrátu 280 tisíc pracovních míst. Česká republika by v tomto důsledku přišla “jenom” o 11 140 míst, co je však značný rozdíl.


@em-1