Bývalý ministr průmyslu z Nečasovy vlády Martin Kuba (47) zažívá comeback, jelikož se minulý rok stal hejtmanem Jihočeského kraje. Velkou popularitu mu ale přineslo jeho rozhodování v koronavirové krizi. Na jaře například přišel s vlastním testováním na covid, nyní zase buduje očkovací centra pro každý okres. Bývalý lékař se tak pomalu ale jistě stává výraznou personou v ODS, která může mít i ty nejvyšší ambice.

Martin Kuba je rodákem z Českých Budějovic. Jako mladý ukázal, že je nadaným studentem, když v roce 2002 úspěšně ukončil Lékařskou fakultu UK Praha. Následně působil jako lékař Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje a anesteziolog na oddělení kardiochirurgie ARO českobudějovické nemocnice.

Kuba se po neúspěchu na čas stáhnul z vysoké politiky. Ještě předtím ale v roce 2013 doporučil na post předsedy ODS Petra Fialu. Ten tehdy asi těžko tušil, že mu jednou v Kubovi vyroste konkurence. Kuba zůstal předsedou jihočeské ODS a minulý rok to dokonce v podzimních volbách dotáhl na hejtmana Jihočeského kraje. Jeho hlas přitom stále nabírá na síle a popularitě, zatímco Fiala se začíná z veřejného prostoru lehce vytrácet, což je znát například na sociálních sítích.

Zato Kuba na nich hýří aktivitou, navíc sklízí body za projekty, které konkurují těm státním. Na jaře například přišel s vlastním testováním na covid, nyní zase buduje očkovací centra pro každý okres. Není tak divu, že ho mnozí členové ODS vidí jako Fialova nástupce. Vcelku se tak dá říct, že Kuba vděčí za nárůst popularity hlavně pandemii.