Komunisté strácejí podporu

  • 45287

Komunisté strácejí podporu

Přestože se Komunistická strana Čech a Moravy nikdy přímo nepodílela na výkonu moci, teda nikdy nebyla přímou součástí vládní koalice, do dolní komory parlamentu se dostávala pravidelně. Ve volbách do Poslanecké sněmovny víckrát dosáhla výsledek přes 10%, no uplynulé volby do Senátu znamenaly pro stranu děsivé vystřízlivění. Je neúčast komunistů v horní komoře parlamentu jen náhoda, nebo se jedná o vykreslení reality a dochází k přechodu voličů k jiným stranám?

Tím, že se KSČM nikdy nepodílela na výkonu moci značně utrpěla, jelikož nemohla přímo prosazovat řešení, které slibovala svým voličům ve volbách. Tento problém se ukázal i při ostatních volbách do Poslanecké sněmovny, kdy strana pohořela a získala podprůměrných 7 %. Je očividné, že Komunisté jen těží ze své podpory, kterou jim zaručovala jakási nostalgie lidí za obdobím před listopadem 1989. Vzhledem na fakt, že lidé, kteří zažili socialismus postupně vymírají, klesá i podpora Komunistické strany.

Díky neúčasti na výkonu moci nemá KSČM šanci oslovovat nové voliče, jelikož jim nemá co slíbit. Vedení Komunistické strany Čech a Moravy se proto rozhodlo pro riskantní krok a nepřímo podpořila vládu ANO s ČSSD. Pravděpodobně doufali, že tak bodou moci prosazovat zájmy svých voličů.Dá se předpokládat, že ANO s Andrejem Babišem udělají Komunistům částkové ústupky a podpoří některé jejich návrhy. Poslední volby do zastupitelstev a do Senátu však ukazují, že voliči, na kterých vedení KSČM desetiletí kašlalo, se to straně rozhodli spočítat a pravděpodobně je jen otázkou času, kdy ji opět pošlou mimo Poslaneckou sněmovnu.

Dnes je 23.02.2019