Širší vedení KSČM doporučilo poslaneckému klubu strany, aby se v pátek postavil proti návrhu opozice vyslovit nedůvěru vládě. „Výkonný výbor schválil zcela jednoznačně návrh, aby se KSČM vyslovila proti vyslovení nedůvěry vládě,“ řekl Filip. Strana doporučila svým patnácti poslancům, aby hlasovali jednotně. „Naši členové nevěří té umělé mediální kauze,“ prohlásil předseda komunistů.
Babiš na jednání vedení komunistů přišel tři dny před hlasováním o nedůvěře jeho vládě ANO a ČSSD, které vyvolala šestice opozičních stran. Už při příchodu premiér novinářům neřekl ani slovo. Ale z postojů, které až dosud zastával šéf KSČM Filip, bylo pravděpodobné, že komunisté Babišovi pomohou.
Díky hlasům poslanců KSČM získala jeho vláda v létě důvěru a komunisté ji od té doby v parlamentu podporují. Mimo jiné proto, že vláda zatím plní její požadavky a prosazuje třeba zdanění finančních náhrad církvím.


Filip označil nahrávku Babišova syna, která byla pořízena skrytou kamerou a kterou odvysílal web Seznam Zprávy, za nelegální. Neviděl navíc v reportáži žádné nové informace oproti těm, s nimiž se mohli seznámit členové sněmovního mandátového a imunitního výboru, když jednali o doporučení poslancům, zda má být Babiš k trestnímu stíhání. Za důležitější Filip považuje projednávání státního rozpočtu na příští rok.


Mimořádnou schůzi, na které chtějí vyslovit vládě nedůvěru, vyvolalo seskupení šesti opozičních stran - ODS, Pirátů, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Mají ale jen 92 poslanců, k vyslovení nedůvěry vládě je třeba nejméně 101 hlasů. Sociální demokraté budou o tom, zda vládu podpoří, jednat ve středu, kdy se jejich předsednictvo sejde.