Předseda občanských demokratů Petr Fiala nepochybuje, že se jeho strana musí po krajských volbách vrátit na posty hejtmanů. Toho času nejsilnější pravicová strana podle něj voličům nabízí nejen kvalitní program, ale také silné kandidáty. V obsáhlém rozhovoru pro INFO.CZ komentoval i situaci kolem hnutí ANO.

“Základní cíl je posílit v krajích, což také znamená některé kraje vést. Musím připomenout, že ODS nyní nemá ani jednoho hejtmana, což pro ni není dobré a musíme to změnit. Jsme sice součástí některých krajských koalic, ale máme pouze jednoho prvního náměstka hejtmana, což je pro stranu málo. Naší ambicí musí být některé kraje řídit, což znamená, že musíme uspět podstatně výrazněji než při minulých volbách.”

Když přišla otázka, zda si Fiala umí představit koalici s hnutím ano, odpověděl: “My ty koalice už teď někde máme. Protože to závisí na konkrétní situaci v tom kterém regionu. Uvedu příklad: v Moravskoslezském kraji jsme utvořili koalici s hnutím ANO, a určitě jsme neudělali špatně. Důvod je prostý: chtěli jsme zabránit pokračování koalice socialistů se zkompromitovaným hejtmanem s komunisty. A když se na severní Moravě podívám na výsledky třeba v oblasti dopravy, jsou vidět. Ilustrovat to mohu na obchvatu Rudné, který nešel roky postavit, a teď se to – pod naším vedením – podařilo. Třicet tisíc aut denně tak nemusí jezdit středem Ostravy."


"Moravskoslezský kraj je příklad, že se dá dělat rozumná politika i v takovéto konstelaci. Kraj od kraje to však bude odlišné. Ale je třeba odlišovat vysokou politiku a Andreje Babiše s jeho monumentálním střetem zájmů, od té krajské, kde prostě volíte pro uskutečňování vlastní politiky to, co jde a co je rozumné. Ale ještě jednou: samozřejmě budeme preferovat středopravé koalice, pokud by ale někde hrozily koalice socialistů s komunisty, anebo s jinými extrémy, budeme k tomu přistupovat jinak.”