Jednou z nejznámějších dezinformací, šířenou nejen českým virtuálním prostorem, je domnělé čipování lidí, kteří přijdou na koronavirové testy. Tuto konspirační teorii však epidemiolog Petr Smejkal, který je také členem občanské iniciativy KoroNERV-20, absolutně odmítá.

Hlavní epidemiolog pražského IKEM také v Epicentru několikrát zmínil důležitost nošení roušek. „Absolutní ochranou nejsou, nicméně jsou velmi významnou ochranou…proto zdůrazňujeme, že tou absolutní ochranou je respirátor,“ vzkazuje Smejkal.
S názory molekulární genetičky Soni Pekové o tom, že roušky jsou spíše psychologickým nástrojem a vir je tak malý, že mezírkami mezi vlákny stejně projde, nesouhlasí. „Ten vir je na aerosolových partikulích, takže naprostá většina z nich se tam zachytí,“ říká Smejkal o účinnosti ústenek.


Jednání bývalého prezidenta Václava Klause, který při oslavách založení Československa 28. října přišel k Obecnímu domu bez roušky a bez zakrytých úst a nosu dokonce přednesl i svůj veřejný projev, považuje epidemiolog Smejkal za součást jeho nebezpečného politikaření.


„V téhle době vystupovat někde bez roušky a hlasitě křičet, navíc ho někdo nahrával, takže musím říct, že ten člověk přinejmenším ohrozil toho reportéra, nebo ty lidi kolem… takže je to opět příkladem totálního sobectví a nerespektování pravidel,“ nezakrýval své rozhořčení odborník.