Václav Klaus má za to, že ředitele České televize by měl jmenovat ministr kultury. Prý není fanouškem současného resortu Antonína Staňka (ČSSD), ale domnívá se, že každému členovi vlády média věnují podstatně více pozornosti než členům mediálních rad, jejichž členy mnoho lidí vůbec nezná. Přitom právě ony na ČT dohlížejí.


„Jedná se o státní televizi (slovo veřejnoprávní je mistrovskou marketingovou floskulí, která nic reálného neznamená), tak ji má ovládat stát. Stejně jako třeba Národní galerie je státní, a nikoli veřejnoprávní, a jest proto logicky ovládaná Ministerstvem kultury. Zda dobře, či špatně, je jiná otázka. Pokud by chtěl stát televizi privatizovat (nejsem pro), tak ji má za desítky miliard korun prodat nějakému kapitalistovi – je však zcela vyloučeno ji privatizovat zadarmo a potichu jen jistým zájmovým skupinám,“ napsal Klaus.


A pokud už jsou Sněmovnou voleni členové mediálních rad, měli by si uvedomit, že poslance zase volí občané. Radní by tedy měli jednat v zájmu celé společnosti, nejen v zájmu některé její části.  


V tomto duchu se Klaus vyjadřoval už v rozhovoru v březnu tohoto roku.


„Je to státní televize. To slovíčko veřejnoprávní je jen takový eufemismus pro hloupé, stát nutí lidi platit televizní daň a sice kostrbatě, ale může odvolat ředitele ČT, když se poslanci usnesou a převolí si Radu ČT. Čili je to státní televize,“ pravil tehdy.


„Podle mě by se především měla sloučit Česká televize s Českým rozhlasem. Není důvod, abychom měli dvě instituce s dvěma generálními řediteli. A za druhé se musí vyřešit otázka, co má tedy dělat. Má vysílat objektivní zpravodajství. A pak má také vysílat věci, které se komerčně nemohou uživit, ale jsou hodnotné. Od osmi večer koncert Verdiho, nějaký amatérský sport, nebo třeba sport lidí s tělesným postiženým, tedy věci, na které by se štamgasti v hospodě nedívali a žádný komerční kanál by je nevysílal. Tedy věci, které se samy neuživí, ale daňoví poplatníci jsou toho názoru, že by přesto měly být ve veřejném prostoru. Tomu bych rozuměl, stejně tak bych chápal, že se na to vybírá nějaký poplatek,“ pokračoval.


„Co naprosto nechápu, je to, že Česká televize vysílá úplně stejně jako třeba TV Nova. Hloupý seriál, estráda, kriminálka, to jsou přece věci, které dělají komerční televize. To samé profesionální sport. Já mám sport rád a kanál ČT Sport je takřka tím jediným, na co se v televizi dívám, ale když takové vysílání nebude existovat, tak na ten fotbal budete koukat na Nově, na Primě nebo někde jinde. Není žádným veřejnoprávním zájmem, aby běžela Liga mistrů na státní televizi a platila to nějaká babička z Orlických hor, která v životě nekopla do míče,“ nedal se zastavit Klaus.
Klaus se také domnívá, že veřejnoprávní televize má vyváženě informovat o všech sněmovních, politických událostech. Dnes tak prý nečiní.


„Víte, když o mně píše Respekt, který vlastní Bakala, že jsem zločinec, polonacista, a já nevím, co ještě, tak mě to štve, můžu je případně žalovat, ale alespoň si to neplatím. Když existuje řada politických směrů, které jsou karikovány a dehonestovány, a ještě si to musí platit, což se děje, tak je to velmi zvláštní. Některá politická hnutí jako Piráti a TOP 09 jsou hájeni, k některým se přistupuje opatrně a někteří jsou jako dobytek, kterého se každý má štítit, a je tak o nich referováno. To není příliš veřejnoprávní, protože republika je složena i z lidí, kteří volí strany, které se těm redaktorům hodně nelíbí,“ řekl Klaus.


Faktem také je, že na veřejnoprávní média dohlíží také Sněmovna, která schvaluje zprávy o hospodaření České televize. Jenže teď je spíše neschvaluje. Nabízí se otázka, proč poslanci nedělají, co mají. Nejhlasitější kritici ČT, k nimž patří poslanci hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury nebo komunisté, snad doufají, že neschválení zpráv snad povede k pádu současného ředitele a ke zvolení nového šéfa ČT. Předseda vlády Andrej Babiš dal však najevo, že touto cestou nehodlá měnit vedení ČT. A bez Babišova hnutí ANO nemají nejvýraznější kritici ČT většinu ve Sněmovně.


Chutí zprávy odmítnout se netají ani představitel nacionalistického křídla ČSSD Jaroslav Foldyna. Takový krok by dle svého dřívějšího vyjádření uvítal i prezident Miloš Zeman. Zákon o České televizi totiž říká, že odmítne-li Sněmovna dvě výroční zprávy, může následně odvolat Radu České televize a jmenovat novou. Rada je hlavním kontrolním orgánem média. Mimo jiné volí generálního ředitele,“ shrnul server.


@em-l