Zmanipulovaná Via Chem dluží věřitelům sumu ve výši téměř 2 miliardy korun. Firma měla ovlivňovat soudy a být součástí zločinecké skupiny. Firma kromě jiného dluží obrovské peníze za dluhopisy - a to celkově ve výši až 1,95 miliardy korun, které nebyly ve stanoveném termínu proplaceny. Radnice a firmy do nich investovaly prostřednictvím společnosti Key Investments, která je nyní v konkurzu a jejíž tři bývalí členové představenstva jsou obviněni z trestných činů.
S firmou Via Chem je nejvíc spájen člověk, který je označován jako „nejtemnější postava" českého byznysu. Veřejnosti se důsledně straní. Je považován za miliardáře, ve firmách ale jako majitel oficiálně nefiguruje. Řeč je o muži jménem Petr Sisák. Ten je totiž v pozadí snad každé podivné kauzy, která v posledních letech hýbala Českem: od případu Key Investments po peripetie pražské Slavie, od firem Setuza a Spolchemie po Metropolitní spořitelní družstvo, od Viamontu k ECM Group . Přímo či nepřímo můžeme mezi Sisákovými partnery či protivníky vidět špičky politiky nebo byznysu. Stejně tak jako různé bílé koně nebo podnikatele s kriminální pověstí, ale i soudce, insolvenční správce. Podle informací serveru Lidovky.cz je dalším na seznamu stíhaných advokát Robert Vladyka.
Společnost Via Chem Group, s níž je podnikatel Sisák spojován, držela jako akcionář v roce 2014 ve Spolku pro chemickou a hutní výrobu (Spolchemie) zhruba třetinový podíl. Nyní je Via Chem Group v úpadku, dluží věřitelům téměř dvě miliardy korun. Společnost v minulosti figurovala v některých kontroverzních obchodech. Dluhopisy společnosti Via Chem Group koupila firma Key Investments, které v minulosti svěřila například města Sokolov a Praha 6, 10 a 13 dohromady několik desítek milionů korun.


Pro zajímavost - jediným akcionářem Via Chem Group je Euro Capital Alliance sídlící na Britských Panenských ostrovech, které prosluly jako daňový ráj a pračka špinavých peněz.