„Bez Sorose a jeho vlivu by východní Evropa byla výrazně chudší a zaseklá v komunistickém způsobu myšlení,“ říká Schwarzenberg. Finančník George Soros, který vydělal miliardy na burzovních spekulacích proti britské libře, věnoval neziskovým organizacím po celém světě celkem 13 miliard dolarů. Deklarovaným cílem investic je obnova demokracie, podpora svobodných voleb a konec segregace a diskriminace romského etnika v regionu východní Evropy. Multikulturní zaměření Sorosových neziskovek však v poslední době čelí čím dál častější kritice, a to nejen v USA, ale i v regionu střední a východní Evropy: v Polsku a Maďarsku.

 

Karel Schwarzenberg neopomněl „vyplísnit“ maďarského premiéra Viktora Orbána, a to právě kvůli tomu, že vede proti aktivitám miliardáře otevřenou kampaň či dnes již spíše válku. Nejčerstvější v ní je nově uvedený zákon o školství, kterým z Maďarska Orbán de facto vypovídá Sorosovu Středoevropskou univerzitu (CEU).

 

Kromě toho, že Orbánův krok vyhnal do ulic Budapešti demonstranty, vzbudil kritiku nejen v Bruselu, ale i v České republice. A z politické sféry dokonce zazněly hlasy vybízející k přestěhování Středoevropské univerzity do Prahy. Kromě bývalého předsedy Akademie věd a současného prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše k tomu například vyzval i vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO). Zástupci CEU ale o přesunu podle všeho zatím neuvažují. 

 

Nutno podotknout, že Orbánovo tažení proti Sorosovi trvá již delší dobu. Maďarský premiér kromě jiného například finančníka viní z toho, že organizuje a podporuje migrační vlnu ze Středního a Blízkého východu do Evropy.

 

@em-1

 

Faktem je, že některé neziskovky, které Soros podporuje, například tisknou pro uprchlíky informační brožury, mapky či rovnou provozují celé webové stránky. Orbán viní neziskové organizace, které Soros v regionu podporuje, z vměšování. Koncem roku maďarským parlamentem protlačil zákon, který jejich počínání v Maďarsku podle slov jich samotných notně zkomplikuje. Nutí je totiž ke zveřejňování pravidelných zpráv týkajících se financování. Kritiku Orbána si neodpustil ani Schwarzenberg.

 

„Orbán se z liberála přímo před našimi zraky transformoval v nacionalistu a jeho režim „potřebuje nepřátele a nenávidí nezávislé instituce ve vlastní zemi,“ říká Schwarzenberg Podle Schwarzenberga by bylo velkou ztrátou pro Maďarsko i střední Evropu, „kdyby toto intelektuální centrum (Sorosova Středoevropská univerzita) zmizelo“.

@em-2