Majitel společnosti Imex Group, jejíž sklady explodovaly v roce 2014, se od novinářů drží dál. „Se mnou mluvit nemůžete,“ sdělil pánům z Respektu, když s ním chtěli udělat rozhovor. Prý nelze vyloučit, že se skrývá a hledá bezpečí, protože v roce 2014 mohl mít k dispozici informace, o které mohou mít zájem nejen české tajné služby. Bernatík totiž navštívil sklad 16 den před výbuchem a není jasné, zda sklad navštívil sám. Ve stejné době byli na prohlídku skladu objednaní i dva agenti ruské armádní rozvědky GRU. 
Policie zkoumá i možnost, že Bernatík mladší viděl, jak agenti GRU chystali zařízení k výbuchu. Nebo to udělali za jeho zády. Právník společnosti Imex Group to však odmítá.

Vrbětický areál zabírá 346 hektarů a agenti GRU se do něj mohli dostat i sami některou z děr v plotě. Novináři zjistili, že se dá najít víc než jedna. „Kritici výsledků policejního vyšetřování vrbětické exploze hodně mluví o tom – a zmínil to ve svém zpochybňujícím vystoupení ke kauze i prezident Miloš Zeman – že chybí  jednoznačný důkaz fyzické přítomnosti (Anatolije) Čepigy s  (Alexandrem) Miškinem (agentů GRU) v muničním prostoru. Takový důkaz ale nejde dost dobře sehnat. Kamerové záznamy v celém areálu a také u detonovaných skladů Imexu – jak číslo 16, tak číslo 12, který v obklíčených a uzavřených Vrběticích vybuchl na začátku prosince, byly zničeny první explozí,“ uvedl Respekt.

U vstupní brány se sice lidé museli hlásit, ale probíhalo to občas i tak, že byl zapsán jeden z lidí v přijíždějícím autě a počet osob ve voze. Agenti se tak skutečně mohli provézt do areálu s někým.

Výbušné zařízení mohli dostat z Ruska do Česka pracovníci jednotky 29155 přes Maďarsko. S diplomatickými pasy. Pokud se někdo prokáže diplomatickým pasem, jeho zavazadla nejsou kontrolována.

Policie si v roce 2018 mohla spojit fotky dvou atentátníků z britského Salisbury, kteří zaútočili na Sergeje Skripala, se stejnými fotkami mužů, kteří chtěli v roce 2014 vyrazit do Vrbětic a podali si žádost o návštěvu. Jenže vyšetřování zbrzdila reorganizace policie provedená za ministra vnitra v barvách ČSSD Milana Chovance. Od policie tehdy odešlo několik detektivů a mezi nimi i ti, kteří se věnovali vrbětickému případu.

Až nový detektiv NCOZ, který spis otevřel, si v roce 2020 spojil tváře útočníků ze Salisbury s tvářemi návštěvníků ve Vrběticích z roku 2014, kteří žádali o vstup do areálu pod falešnými pasy, ale se správnými fotografiemi. A začalo důkladné prověřování...