V nedělním pořadu Xaver Live Miroslav Kalousek vysvětloval, proč nebyl na demonstraci proti jmenování Marie Benešové do čela Ministerstva spravedlnosti. Uvedl, že mu v tom bránily jednak dlouhodobě plánované rodinné povinnosti. „Já si velmi vážím té občanské aktivity a nechtěl jsem, aby přítomnost některých známých politiků byla zneužívána k tomu, aby se říkalo, že to bylo politicky organizováno. Že to organizovala opozice. Opozice nic takového neorganizovala, i když to Andrej Babiš velmi rád říká, tak jsem nechtěl zavdat příčinu těmhle argumentům,“ uvedl Kalousek druhý důvod.


Veselý se pak zeptal, zda vidí výběr Benešové jako problém. Předseda poslaneckého klubu TOP 09 prohlásil, že by nechtěl, aby éra ministra Kněžínka byla brána jako nějaká skvělá. „Doteďka to bylo strašně špatně, protože je tu skutečně destruován právní stát a v čele exekutivy je trestně stíhaný premiér s obrovským konfliktem zájmů; a ten rozdíl mezi panem Kněžínkem a paní Benešovou nebude tak fatální, aby to znamenalo nějakou významnou změnu k horšímu, protože už teď za pana Kněžínka to bylo strašně špatně,“ řekl politik. Ale dodal: „Nicméně, skutečnost, když se zveřejní, že v okamžiku, kdy policie předává obžalobu na premiéra, tak premiér mění toho ministra spravedlnosti, tak to pochopitelně vyvolá spoustu pochybností a já jsem rád, že občané si ty pochybnosti připouští, že si je kladou, a že proti tomu protestují, to je jejich svaté právo.“
Moderátor se ještě zeptal, co by Benešová na novém postu mohla udělat. Kalousek odvětil, že může formálními i neformálními způsoby vyvolávat tlaky a nálady ve státním zastupitelství. „Vláda odvolává i jmenuje nejvyššího státního zástupce na návrh ministra spravedlnosti, Ministerstvo spravedlnosti dělá rozpočet, takže těch možností je tam celá řada,“ řekl Kalousek, ale poznamenal, že nejvyšší státní zastupitelství je součástí exekutivy, jejíž hlavou je trestně stíhaný Andrej Babiš. „Samotná změna ministra spravedlnosti na tom velmi málo změní, ten základní problém toho konfliktu zájmů je, že exekutiva má trestně stíhaného premiéra."


Tolik Miroslav Kalousek k Marii Benešové dnes. Ale jak o ní hovořil v minulosti? V září roku 2005 s Kalouskem mluvil Jan Pokorný z Radiožurnálu. Tehdejší předseda lidovců se vyjadřoval k odvolání Marie Benešové z nejvyššího státního zastupitelství. „Pane předsedo Kalousku, odvolání nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové je hotovou věcí, vy jste stále toho názoru, že je to hrubá chyba. Čí?“ ptal se Pokorný.


„Je to hrubá chyba těch, kteří hlasovali pro její odvolání. Celá ta kauza je velmi nešťastná a my jsme přesvědčeni, že věrohodné důvody neexistují. Že ať už byly zveřejněny důvody jakékoliv, tak o těch skutečných se bude spekulovat, a že to nemůže posloužit důvěryhodnosti vlády. Marie Benešová byla nestranická, nezávislá, byl to velmi pevný bod v trestním řádu,“ odpověděl tehdy politik a dodal: „Já pevně doufám, že stejné hodnoty budeme moci říci jednou o Marii Vesecké, ale to nic nemění na tom, že odvolávat státní zástupkyni po té kauze, která tady byla kolem katarského prince v okamžiku vířících se některých afér… Je to prostě nešťastné rozhodnutí, které zakládá spekulativní důvody, třeba i nepravdivé, ale o těch skutečných důvodech se bude spekulovat. Nemůže to podpořit věrohodnost vlády. My to pokládáme za chybu.“ Pokorný se ještě ptal, zda odvolání Benešové souviselo s kauzou Unipetrol, ale zde Kalousek odmítl spekulovat.


@em-l