Povolení trávení hrabošů Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským (ÚKZÚZ), spadajícím pod Ministerstvo zemědělství (MZ), vyvolalo velký rozruch. Zemědělci díky němu mohou rozhazovat plošně jed Stutox II do začátku prosince na zemědělské půdě, vinicích, pastvinách, v sadech, pod jehličnany či okrasnými rostlinami.

 

Ministerstvo životního prostředí plošnou aplikaci tohoto toxického jedu považuje za extrémně rizikovou pro životní prostředí. Jed může otrávit i bažanty, zajíce či srny, a navíc po pozření hrabošů zahubených jedem i sovy, čápy nebo volavky.

 

A nejen ty. V souvislosti s tím se kroky členů vlády dostávají do jistého rozporu. Prstem se ukazuje hlavně na premiéra Andreje Babiše, který 23. července při své návštěvě Ústeckého kraje vypustil nedaleko Rané na Lounsku chráněné sysly z poloumělého odchovu, aby podpořil jejich záchranu.

 

Tito kdysi běžní hlodavci z přírody totiž téměř vymizeli. Jestli jim ale život skutečně zachránil, je nyní na pováženou, jed, který ústav povolil zemědělcům použít, může reálně na životech ohrozit i je.

 

@em-1

 

Předseda poslanců opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek na tento paradox odehrávající se na vládní úrovni poukazuje na svém facebookovém účtu. „Žijeme v éře šílenců u moci,“ popisuje nevěřícně situaci.

 

Babiše označil za šílence, který se nechá fotografovat se syslem, kterého jakoby vrací do krajiny, aby pak druhý šílenec z jeho vlády rozprášil jedy, které zahubí nejenom ty sysly, ale i čápy, dravce, kočky i psy. „Zbavme se šílenců, podporujme přírodu,“ hřímá ve svém příspěvku.


@em-2