Na jaře premiér Andrej Babiš (ANO) předstoupil před veřejnost a oznámil, že jako premiér země, čili politik s největší mocí, přebírá plnou zodpovědnost za tehdy přijímaná opatření. Uzamkl Česko v karanténě a sledoval mírný průběh první koronavirové vlny na našem území. Do světa hlásal, že jsme nejlepší v boji s koronavirem. „We are best in covid,“ hlásal neskromně a prohlašoval, že Italové tehdejší první vlnu nezvládli.

Na podzim je situace zcela jiná. Blížíme se k deseti tisícům nakaženým za jediný den, nemocnice hlásí, že už musí odkládat zákroky, které nehoří a vláda rozhoduje o tom, zda v Letňanech vyroste polní nemocnice. Přitom v klasických nemocnicích ubývají lékaři i sestry, protože i mezi nimi jsou nakažení.

Babiš se brání, že nikdo nepočítal s tím, co přesně přijde. Podle Kalouska se s tím ale počítat mělo. Jenže Babiš místo černého scénáře možná raději přepočítával svůj majetek. Podle Časopisu Forbes je s více než 70 miliardami korun čtvrtým nejbohatším Čechem a není bez zajímavosti, že bohatl i během koronavirové krize.


„V počtu nakažených jsme nejhorší v EU. V počtu zemřelých na obyvatele jedni z nejhorších na světě. Každý týden teď budou zbytečně umírat stovky lidí. Nemuseli by, kdybychom měli schopnou a odpovědnou vládu. Ti mrtví, Andreji Babiši, budou Tvoje vina. Hlavně, že jsi o 4 mld. bohatší,“ nebral si servítky Kalousek.