Žaloba poslance TOP 09 Miroslava Kalouska na premiéra Andreje Babiše, který ho na plénu Sněmovny nazval „ožralou“ a „zlodějem“, definitivně neuspěla před soudy a bude ji řešit mandátový a imunitní výbor dolní komory parlamentu.


@em-l

Pražský krajský soud znění svého rozhodnutí zveřejnil v justiční databázi, ve které uvedl, že byl rozsudek soudu prvního stupně potvrzen. „Usnesení soudu nebylo ještě doručeno účastníkům řízení,“ zdůvodnila mluvčí pražského krajského soudu Jitka Kubešová, proč zatím nemůže rozhodnutí komentovat.


V mandátovém a imunitním výboru Sněmovny zasedá i Miroslav Kalousek. Předsedou je Stanislav Grospič z KSČM a poslanci z Babišova ANO v něm mají osm z devatenácti členů. Zákon uvádí, že vedle povinnosti se omluvit může poslanec dostat také pokutu. Ta by mohla být až do výše jednoho měsíčního platu poslance.


Miroslav Kalousek podle své žaloby chce, aby se mu Babiš omluvil na půdě Sněmovny a omluvu mu zaslal také písemně. Důvodem je fakt, že premiér během jednání Sněmovny, které živě přenášela Česká televize, o Kalouskovi řekl, že „rozkrádal Ministerstvo obrany a zabil lidi cez padáky“.


Babiš žalobu označil za nedůvodnou. Zdůvodnil to tím, že jeho projevy ve Sněmovně jsou chráněny takzvanou poslaneckou indemnitou.


Premiér Babiš také uvedl, že emotivně reagoval na Kalouskova slova a jeho výroky měly reálné základy. „Svoboda projevu účastníka parlamentní debaty musí požívat nejvyšší ochrany,“ reagoval Babiš na žalobu, kterou na něj Kalousek podal.