Takové práce jsou však velice nákladné. Do té doby se tyto práce rozdělovaly mezi více společností. Gigantická veřejná zakázka totiž mohla dosáhnout výše až zhruba 115 miliard korun a stala by se tak nejdražší v historii země. Podle české pobočky respektované nevládní organizace Transparency International šlo o neuvážený experiment, na němž stát mohl prodělat desítky miliard.


Ani ministerstvo životního prostředí, které při odstraňování ekologických zátěží působí jako odborný konzultant, s Kalouskem nesouhlasilo. Ředitel pražské kanceláře Transparency International tvrdil, že se státu může likvidace starých ekologických zátěží pod taktovkou Kalouska výrazně podražit.


@em-1


Organizace si jako důkaz udělala cenovou analýzu dosud uzavřených "malých" zakázek. Z ní vyplynulo, že ve výběrovém řízení se v průměru by šlo snížit cenu čištění až o 25 procent. V přepočtu tak šlo o úsporu zhruba 30 miliard! 


 


Kalouskem navržený a obhajovaný ekotendr, ostře odmítl tehdejší premiér Petr Nečas. Zakázku označil za "neprůhlednou i zmanipulovanou”. Kalousek naštěstí nakonec od zakázky upustil a Česko díky tomu ušetřilo miliardy.


@em-2