„Je tam řada věcí dobrých – například, že by se mělo dbát na to, aby se scelovaly rodiny. Větší důraz se klade na péči o děti, které přicházejí bez doprovodu dospělých, což je obrovský problém. Jsou jich desítky tisíc a stávají se oběťmi gangů a obchodníků s bílým masem, což je jev nevídaný v takovém rozsahu,“ hájí eurokomisařka návrh svých kolegů.


Autory nových pravidel pro azylanty jsou především první místopředseda komise Frans Timmermans (Nizozemsko) a komisař pro migraci Dimitris Avramopoulos (Řecko). Oba chtějí nařídit zemím, aby migranty skutečně roztřídily a ty ekonomické poslaly zpět. To by se mělo dotknout především Itálie a Řecka. Tento požadavek předkládá dlouhodobě i Česko, zatím ale tzv. hot spoty příliš nefungují.


@em-1


Jourová jako jedna z mála v celé komisi měla k návrhu ale také výhrady. „Já jsem se negativně vyjádřila k té automatické přerozdělovací kvótě, protože nevidím možnost pro suverénní stát přijmout takové rozhodnutí, které bude zodpovědné,“ vysvětluje česká eurokomisařka. Podle ní by každá země měla zodpovědně říct, kolik lidí může přijmout, aby je mohla bez problémů integrovat. Velkým problémem jsou útěky už přidělených migrantů do jiných zemí, tak jak se to stalo i v Česku.


Návrh počítá mimo jiné i s tím, že by se stát mohl z povinnosti uprchlíky povinně přijmout vykoupit. Aktuální cena je 250 tisíc eur (6,75 mil. Kč) za jednoho migranta. Stát by navíc jeho přijetí oddálil jen o jeden rok.


Jourová je přesvědčena, že o částce se bude určitě ještě jednat. Dodala také, že se ani v otázce migrace nemůže rozhodovat jako Češka, protože musela podstoupit jakousi „lobotomii“.


@em-2