„Je mi to líto, kolik talentu a intelektu svého lidu tahle mocnost za ta léta dokázala zničit,“ poznamenal k Rusku.

 

„Tak velkej potenciál ruskýho národa, tolik potlačenej. Co všechno tyhle lidi umí světu dát, když žijou jinde. Je mi to líto, kolik talentu a intelektu svýho lidu tahle mocnost za ta léta dokázala zničit,“ poznamenal Mádl k potlačovaným demonstracím.

 

V Moskvě se totiž opět o víkendu zatýkalo. Policie zatkla hned 700 lidí na opoziční demonstraci. Lidé se na ní sešli navzdory úřednímu zákazu a přes důrazná varování, aby tak nečinili. Demonstrovali proti zapovězení účasti opozičních kandidátů v zářijových volbách do moskevského zastupitelstva.

 

Policie zatkla hned sedm set lidí, část dokonce ještě před tím, než vůbec demonstrace začala. Mezi zatčenými je i přední opoziční aktivistka Ljubov Sobolová, jež se na demonstraci snažila dorazit v taxíku. Ona je jednou z těch, která lidi k demonstraci vyzývala a jež drží na protest hladovku. Minulý týden bylo totiž při podobné akci zadrženo v Moskvě přes tisíc lidí.

 

@em-1

 

Ještě před začátkem protestu byla zatčena přední opoziční aktivistka Ljubov Sobolová, která se v taxíku snažila dorazit na demonstraci. Sobolová byla odvezena v policejním autě, informovala agentura Reuters.

 

Právě Sobolová, která je poslední z prominentních představitelů opozice na svobodě, a která drží hladovku, vyzvala lidi k účasti na demonstraci. Moskevské úřady ji odmítly povolit a ruská generální prokuratura varovala, že proti ní nekompromisně zasáhne. Minulou sobotu bylo při podobné akci zadrženo v Moskvě přes tisíc lidí a organizátorům hrozí vysoké tresty vězení.

 

@em-2