Kušnierz se ocitl v pozici o poznání lepší. Díky tomu, že spolupracoval s vyšetřovateli a své si už v minulosti za dotační průšvihy odseděl, navrhuje v jeho případě státní zástupce Tomáš Minx od trestu upustit, Novákovi s Ježkem by uložil trest v horní polovině zvýšené trestní sazby, která se s ohledem na trestné činy pohybuje v rozmezí od deseti a půl roku až do 16 let.

Vedle toho žalobce také požaduje vysoké finanční sankce a zákazy činnosti na deset let v orgánech rozdělujících veřejné peníze.

Údajná dotační mafie měla mít dvě hlavy – Alexandra Nováka s přezdívkou „Kapitán“ a Daniela Ježka, kterého svědci označují jako „Pana velkomožného“. Podle detektivů způsobili škodu až 14 miliard korun.

„Část trestní věci byla vyloučena do samostatného řízení. Obvinění byli vyrozuměni o termínu, ve kterém budou moci prostudovat trestní spis,“ informoval státní zástupce Tomáš Minx.


„To naznačuje, že ta velká kauza bude končit,“ okomentoval situaci obhájce obviněného Jiřího Šulce Daniel Volák. „Nyní se z těch, kteří byli vyloučeni, stávají svědci proti těm, kteří vyloučeni nebyli,“ dodal k tomu obhájce obviněného Arno Fišery Jaroslav Ortman. Předseda ODS Petr Fiala se odmítl výjádřit.