Na svém facebookovém profilu i v médiích pravidelně zveřejňuje své postřehy a komentáře. Teď promluvil o tom, jak se v Česku změnila situace od doby, kdy se na Hrad dostal právě Zeman. „Od nástupu Zemana do funkce prezidenta si zvykáme na každodenní lži a nehoráznosti, které se stupňují a neberou konce. Přihlížíme největšímu úpadku morálky a slušnosti od listopadu 1989. Občas pohár přeteče a je třeba se ozvat,“ burcuje spoluobčany herec a principál Divadla Na Jezerce.

 

Připomíná například akci, která se konala kvůli zahalení sochy sovětského generála Ivana Koněva na Praze 6. „S požehnáním prezidenta České republiky (sic!) se sešlo v Dejvicích na nepovolené demonstraci shromáždění lidí, kteří mávali zakázanými symboly komunismu a neonacismu, vyřvávali neonacistická hesla typu “Nic než národ!”, zároveň nezapomněli vybírat do předem připravené kasičky peníze, a křičeli, že trvají na falšování a překrucování naší historie po konci druhé světové války, jak tomu byli zvyklí před listopadem 1989. Extrémisté, komunisté, stalinisté a neonacisté! Zoufalci s požehnáním prezidenta ČR,“ zdůraznil Hrušínský. Akce se totiž zúčastnil Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček, který protestující podpořil i na sociálních sítích.

 

Hrušínský píše, že policie tomuto nedovolenému srocení hanebnosti jen přihlížela. „Je třeba se hlasitě ohradit, když kdejaké komunistické hovado bere do pusy slovo Osvětim. Milada Horáková byla vězněna v nacistickém lágru, než ji komunisti na dvoře pověsili stejně krutě a bolestivě, jako to dělali nacisté. Ferdinand Peroutka byl uvězněn v koncentračním táboře, aby ho nakonec jeden sprostý lhář obvinil z obdivu k Adolfu Hitlerovi. V naší zemi žijí desítky tisíc lidí, jejichž nejbližší příbuzní byli v Osvětimi krutě zavražděni. Jsem jedním z nich a hlasitě protestuji proti tomu, aby grázlové, kteří se živí lhaním či obhajováním lží svých nadřízených, brali tyto zavražděné nevinné lidi jako rukojmí svých lží,“ zlobí se herec.

  

@em-1


I proto se obrací na všechny Čechy. „Prosím všechny demokratické politiky a všechny slušné lidi ve veřejných funkcích - nechoďte diskutovat s těmito lháři. Nestojí o žádnou pravdu a už vůbec ne o vaši slušnost. Té se jen vysmívají. Nedávejte jim, prosím vás, důležitost, kterou ve skutečnosti nemají. Nediskutujte v médiích s těmito extrémisty, estébáky, komunisty a neonacisty. Neposkytujte, prosím, rozhovory dezinformačním proruským médiím typu Parlamentních listů a jim podobných. Dodáváte jim zdání legitimity, kterou nemají. Nedávejte důležitost politickým šmejdům, kteří se naši zem znovu cílevědomě snaží vytrhnout z civilizované části světa. Demokracii je třeba bránit proti všem extrémům,“ vzkazuje Jan Hrušínský.

 

@em-2