V listopadu roku 1989 jsme usilovali o to, abychom mohli projevovat svobodu názoru, a Hrušínský je rozhodnut využívat svobody projevu naplno.

 

V rozhovoru pro Reflex.cz začal tím, že se vyjádřil k prezidentské volbě, kde proti sobě stáli demokratický kandidát Jiří Drahoš a Miloš Zeman, kterého Hrušínský za demokratického kandidáta neoznačil. „Promiňte, ale oni oba byli demokratičtí kandidáti,“ ozval se Čestmír Strakatý, který rozhovor vedl.

 

„Pan Zeman to říká, ale nechová se tak, chová se velmi zpupně, přisvojuje si moc, kterou mu určitě voliči v těch volbách nedali, a když se podíváte na to, co se děje na Pražském hradě, tak máte pocit, že je to celé soukromá záležitost pana Zemana,“ popsal divadelní ředitel realitu současnosti.

 

Narážel např. na aktivity Českého svazu bojovníků za svobodu v čele s Jaroslavem Vodičkou, kterému bylo povoleno pořádat akci svého svazu na Pražském hradě poté, co Vodičku kritizoval Senát i další instituce. Hrušínský současný svaz bojovníků za svobodu popisuje jako spolek, kde jsou vyznamenáváni lidé, kteří v roce 1989 mlátili lidi toužící po svobodě. Narážel tím např. na poslance KSČM Zdeňka Ondráčka, který se v minulosti netajil tím, že by policejním obuškem neváhal udeřit ani ženu.

 

Já tak s napětím pořád očekávám, kdy na Pražský hrad vtrhne komando těžkooděnců a udělá tomu přítrž,“ pravil Hrušínský. „To je ale věc prezidenta, to jsou jeho pravomoci a on jich nějakým způsobem využívá,“ oponoval Hrušínskému Strakatý.

 

„Já myslím, že to nejsou jeho pravomoci, trval si na svém ředitel Divadla Na Jezerce. Hrušínský je toho názoru, že si zvykáme na to, jak se chová kancléř prezidenta Vratislav Mynář. „To je člověk, který nemá bezpečnostní prověrku už šest let, přestože to pan prezident národu slíbil, že ji bude mít. A jeho žena si 28. října sedne vedle prezidentů na místo, které je vyhrazeno paní Dagmar Havlové,“ kroutil hlavou Hrušínský. „To je přece věc protokolu Hradu,“ ozval se znovu Čestmír Strakatý.

 

@em-1

 

„Proto čekám, kdy tam přijdou ti těžkooděnci a udělají tomu konec,“ vrátil se ke své původní myšlence Hrušínský s tím, že těžkooděnci přišli na Úřad vlády ČR kvůli kabelkám, takže už je čas, aby přišli i na Hrad.

 

Kvůli tomu, co říká, se prý zatím necítí pod tlakem, takže i Hrušínský uznává, že tu stále ještě máme demokracii, ale demokracii poněkud oklešťovanou, když na oslavy státního svátku nejsou pozváni někteří politici jen proto, že otevřeně kritizují prezidenta.

 

@em-2