Nepěkných incidentů mezi lidmi, kteří odmítají dodržovat vládní opatření a policií, přibývá. Poslední zákrok strážníků v Uherském Hradišti rozbouřil celý internet. Policistka Eva Tomková se na svém facebooku svěřila s tím, jak se jí profesně žije v době pandemie. Tomková není dle svých slov u policie žádným nováčkem, ale to, co se děje, ji prý doslova ubíjí. „Nadávalo se na nás vždycky, vždycky jsme byli ti nejhorší, na to jsme si asi všichni zvykli. Dělat debily z policajtů a jejich natáčení se stává pomalu národní sport, jenže my za současnou situaci nemůžeme. Tuto vládu si zvolili lidé v demokratických volbách, ne jen policajti a strážníci, to svéprávní občané zvolili ty tam nahoře jako své zástupce a dali jim moc naší zemi vládnout, a tím pádem i nařizovat.“

I policisté jsou prý v pasti nesmyslných nařízení vlády a většina z nich, dle Tomkové, se snaží je vymáhat v klidu a rozumně. „To znamená například, na jednu stranu ano, nemáš roušku tam, kde ji máš mít, ale kilometr od tebe nikdo není, takže logicky asi těžko někoho nakazíš. Na druhou stranu, mne kvůli tobě sem někdo poslal, jsou tu v okolí lidé, kteří se dívají, natáčejí a čekají, jak to vyřeším. Takže ty si teď nasadíš tu roušku, aspoň než odejdu, dáš mi občanku nebo mi nahlásíš jméno, protože na jednu stranu potřebuji vědět, s kým mluvím, zda nejsi v pátrání nebo nemáš nějaký jiný průser a na druhou potřebuju mít nějaký důkaz, že jsem s tebou fakt něco řešila. Já tě vylustruju, vyřeším tě domluvou a půjdeme si každý svou cestou.“ Popisuje dále policistka ideální situaci.

Lidé by si prý v komunikaci s policisty tedy neměli hrát na hrdiny. „Místo toho, aby si člověk buď nasypal popel na hlavu, nebo když s nařízením nesouhlasí, tak se nechal oznámit na správní orgán, kde se pak může hájit třeba s milionem právníků a může si na policajty stěžovat, tak začne do policajtů nebo strážníků hrdinsky ‚pičovat‘, že on se prokazovat nebude, že on si žádný hadr na hubu nedá a že on se na to může vysrat a jde pryč. V tom horším případě má s sebou jako rukojmí dítě. A policajt? Co má dělat? Máš na rozhodování asi pět vteřin, ve kterých ti hlavou proběhne milion informací.“ Tím Tomková zřejmě narážela na incident v Uherském Hradišti, kdy strážníci na zemi zaklekli  muže před jeho malým dítětem, protože neměl respirátor a odmítl s policisty komunikovat. Strážníci otce následně odvedli na služebnu a dítě nechali na místě.

„Ty jsi jednal v souladu se zákonem, ale stejně z toho budeš mít špatné svědomí. Mám si kleknout a prosit ho, aby mi řekl, kdo je? Co mám podle vás dělat? Tyto situace byly i dříve, ale bylo jich o poznání méně, protože takhle se většinou chovali opravdu jen gauneři a ne každý desátý.“ Stěžuje si policistka s tím, že strážci zákona vlastně za nic nemůžou. „My, policisté, na ulici musíme řešit takovéto situace, my z toho máme nervy a problémy a pak ještě když vidíme, jak vládní činitelé, kteří po nás chtějí tato nařízení vymáhat, a zbohatlíci na to kašlou a spoléhají na to, že se jim nic nestane, protože buď mají imunitu, nebo dost peněz na pokuty, to by mne čert sebral.“

Podle Tomkové se vládní nařízení nedodržovala ani v první vlně covidu na jaře. „Já teda nevím, co se dodržovalo, ale nařízení to nebyla. Jezdili jsme hlídat před úřady, kde se v 7 ráno vytvořil chumel asi dvě stě lidí, kteří se mačkali, aby přišli na řadu co nejdřív, aby je náhodou někdo nepředběhl, a roušky mělo 90 procent z nich v lepším případě pod nosem, v horším na bradě. Když jsme po nich chtěli pouze to, aby se postavili do tří zástupů podle pater, do kterých mají jít a dodržování rozestupů, tak již tehdy mi nadávali do gestapa. A to nemluvím o věčném rozpouštění domácích rodinných a „nerodinných“ party, studentských večírků na kolejích a podobně. Důchodci měli vyhrazený čas v obchodech a stejně tam oxidovali celé dny,“ dodala.