Hned v úvodu se od Ringo Čecha dozvěděl, že o Velkou Británii není třeba mít obavu. „To je prostě obdivuhodná země. Evropané jí vděčí za všechno – za demokracii i za průmyslovou revoluci. Britům vděčíme za všechno,“ zdůraznil. Jedním dechem však dodal, že Velká Británie, kterou miluje on, už možná neexistuje. „Teď jsem slyšel, ale nevím, jestli to není kec, že muslimský starosta Londýna zakázal billboardy žen v plavkách,“ pravil.

 

V referendu o brexitu vidí jistou podobnost s Českou republikou. „To je jako u nás. Nesmiřitelná polovina, která křičí o demokracii, nerespektuje výsledky demokratických voleb a myslí si, že jsme volili špatně. To je chybný. Bylo nás o jeden plnej Václavák víc,“ zdůraznil František Ringo Čech.

 

Británie podle jeho názoru měla brexit už dávno zrealizovat. „Evropa si dovoluje. My jsme měli takovou radost, že jim někdo řekl, co si o nich myslí. Takže oni samozřejmě týrají tu Británii a nejdou jí vůbec naproti. Tvrdý brexit je jediný způsob, jak s EU mluvit,“ zdůrazňoval host.

 

Na vysvětlenou dodal, že dříve byl i on sám pro vstup do EU, ale tehdy to byla jiná unie než dnes. Češi potřebují peníze na infrastrukturu, ale dostávají peníze na jiné projekty. Rozhodují o tom úředníci.

 

„Tam seděj ty úředníci, ty tupí zabedněný mezci... a vymejšlej to přerozdělování. ‚Tohle ti dám, a tohle ne!‘ A to ti dává takovou sílu, že vlastně rozhoduješ o penězích, který sis tam sám vložil. Vždyť mladej Klaus má pravdu. U nás na Jílovišti je cedule, servilní cedule na ulici o dvou stech metrech asfaltu ‚Za tuto ulici vděčíme EU‘. Sakra, já za to nevděčím fondu EU, já chci na Jílovišti pěknou cestu, kterou zaplatí stát nebo obec. Mám chuť tu ceduli srazit,“ rozohnil se Ringo Čech.

 

V žádném případě by ale nehlasoval pro odchod z EU. Líbí se mu schengenský prostor a je připraven na to, že EU bude mít společnou armádu, společnou ekonomiku a společnou zahraniční politiku. Ale nic víc. EU nám prý nesmí nařizovat, jaké můžeme mít pomazánkové máslo a jaké už mít nesmíme.

 

Krev mu prý pije i skutečnost, že eurokomisaři berou velké peníze. Tady někde se prý rodí ta společenská propast, ony sociální nůžky, které se stále více rozevírají. I o tom podle Ringa mluví Václav Klaus mladší z Trikolóry, a prý má pravdu.

 

„A to si určili oni (eurokomisaři). To nevzniklo žádným demokratickým způsobem. No, je to strašný. Ale ať se zalknou. Kdyby aspoň dělali něco pořádnýho, tak já bych jim ty peníze snad i přál,“ uzavřel téma EU Ringo Čech.

 

@em-1

 

Po chvíli opěvoval prezidenta Zemana. Miloš Zeman je podle Františka Ringo Čecha člověk, který přesně ví, co si může dovolit a chová se podle toho, i když jeho počínání někdy může balancovat na hraně, jak připustil i Čech. Ale to se prý silným osobnostem stává.  

 

Když se rozhovor přehoupl do druhé poloviny, František Ringo Čech se zastal předsedy vlády Andreje Babiše (ANO). Zdůraznil, že dokud nebyl Babiš odsouzen, je na něj třeba hledět jako na nevinného. Pokud bude odsouzen, tak bude muset odejít, ale do té doby má zůstat tam, kde je, když ho lidé zvolili. Měli by to prý vědět i lidé, kteří demonstrovali na Letné pod praporem kampaně Milionu chvilek pro demokracii.

 

@em-2