V Česku je možné uzavírat registrované partnerství od července 2006. Registrovaní mohou třeba získat informace o zdravotním stavu svého protějšku. Mohou po něm také dědit jako v manželství. Nemají ale nárok na společné jmění či vdovský a vdovecký důchod. Změnu teď prosazují i některé velké firmy.


"Jako zaměstnavatelé podporujeme a vítáme diverzitu našich zaměstnanců a uznáváme práva našich leseb, gayů, bisexuálů a transgender lidí žít a pracovat bez diskriminace a předsudků," prohlásila mezinárodní technologická společnost IBM. " Když mají všichni stejná práva a stejné povinnosti, tak to vede k prosperující společnosti a ekonomice a to je pro Českou republiku rozhodně důležité," tvrdí mluvčí IBM ČR Vladislav Doktor.

 

To potvrzují průzkumy tří světových univerzit z dat sesbíraných za posledních 45 let celkem ve 132 zemích. Státy, které zajišťují svobodu a rovnost gayů, leseb a bisexuálů mají vyšší HDP na osobu, a to v přepočtu o více než 40 tisíc korun.

 

Do konce minulého roku u nás uzavřelo registrované partnerství 3118 párů. S manželstvím pro všechny podle průzkumů u nás souhlasí více než 60 % populace. "Není tolik témat ve společnosti, které mají takovou podporu. Ukazuje to, že politici, nebo spíš zákony, zatím trošku pokulhávají za společností. Společnost je na to připravena," tvrdí Adéla Horáková z hnutí Jsme fér.


@em-l