Emise firemních dluhopisů je v Česku stále populární nástroj pro zhodnocení peněz. Dluhopisy přinášejí hlavně zajímavá zhodnocení a pravidelné výplaty úroků. Pokud ovšem dobře víte, komu vlastně půjčujete. Nemusíte se obávat firem s dlouholetou tradicí anebo společností, které nabízí své dluhopisy na burze a obdrželi pozitivní hodnocení od agentur. Mnohem častěji však narazíte na společnosti, které vydávají dluhopisy jen proto, že jim banka ze závažných důvodů odmítla půjčit. 


@em-l
Jednou z takových společností je i v celém Česku neblaze proslulá firma EMTC a Lipa Learning. Je šokující, že se těmto společnostem v čele s Tomášem Bártou pořád daří lákat nic netušící lidi do svých pastí. Informační portál rizikovedluhopisy.cz, který celou situaci pozorně sleduje, o Bártovi napsal: “Bártův holding měl v polovině loňského roku majetek jen za 210 milionů korun a skupina fungovala s neuhrazenou ztrátou z minulých let ve výši přes 400 milionů korun! Tedy firma s kumulovanou ztrátou téměř půl miliardy korun si chce půjčit od lidí další 3 miliardy!“ 


Rizikovedluhopisy.cz přitom nejsou ani zdaleka jediní, kdo informuje o praktikách Tomáše Bárty. Ekonomický deník E15 taktéž varuje před rizikovostí dluhopisů společnosti EMTC: „Byly identifikovány významné skutečnosti, které by mohly ohrozit předpoklad nepřetržitého trvání skupiny,“ zdůraznil ve výroční zprávě auditor s tím, že firma má záporný vlastní kapitál a visí nad ní hrozba blížící se splatnosti dluhopisů v objemu přes půl miliardy korun. Auditor zároveň ve zprávě upozorňuje na fakt, že firma spoléhá na úspěch svého jediného projektu, kterým je Lipa Learning, vzdělávací software pro děti.Další z portálů, server ochranainvestoru.cz, zase píše: „Auditor společnosti EMTC varuje, že Bárta nemá příjmy k tomu, aby splácel své závazky. Proto vydává další dluhopisy v hodnotě stovek milionů korun – aby měl prostředky ke splacení jeho dluhů. Bárta spolupracuje s lichváři a lidmi obviněnými pro podezření z tunelování přes firemní dluhopisy.”


Tenhle portál také přináší návrh řešení pro investory, kteří Bártovi naletěli a jeho dluhopisy si koupili. Aby lidé nepřišli o své úspory, iniciativa Ochrana investorů nabízí odkup dluhopisů společnosti EMTC a Lipa Learning ve výši 100 % jejich hodnoty včetně úroků. Cílem této iniciativy je svolání schůze dluhopisových věřitelů společnosti EMTC a Lipa Learning, kde budou od Bárty požadovat vysvětlení záporných ekonomických výsledků jeho firem či varování auditorů.