Fiala kvituje, že vláda představila plán, jak se v nadcházejících týdnech chystá uvolňovat krizová opatření, má k němu ale výhrady. „Je to jen jakýsi předběžný hrubý harmonogram nějakého otevírání obchodů. Absolutně chybí jakákoliv kritéria a specifikace podmínek,“ říká Fiala.


Například u restaurací podle něj sice bylo řečeno, že jejich otevření proběhne se specifickými hygienickými pravidly, ale tato pravidla nebyla nijak definována. Pro provozovatele tak jde o nicneříkající prohlášení. „Chybí i informace, jak budou chráněny rizikové skupiny,“ upozorňuje Fiala.


Fungování vlády považuje šéf ODS za chaotické a prostoupené permanentní sebekampaní Andreje Babiše. „To, že tu krizi zvládáme, je zásluha především lékařů a sester, kteří začali zodpovědně dělat svou práci, i když neměli ochranné pomůcky. A všech, kteří se v naprosté většině chovají zodpovědně. Vláda jedná chaoticky a zmateně a pouští protichůdné informace, které lidi jen znepokojují,“ kritizuje Fiala.


@em-1


Vláda se podle něj během epidemie navíc již několikrát dopustila lži, například když nepřiznala nedostatek zdravotních pomůcek nebo když prohlašovala, že domovy pro seniory jsou těmito pomůckami vybaveny. „V tomto případě jde již doslova o lidské životy,“ míní předseda ODS.