Jak nejlépe čelit šířícímu se viru? ODS v tom má jasno a vyzvalo vládu Andreje Babiše, aby po skončení nouzového stavu požádala sněmovnu o důvěru. Pokud tak neučiní, bude ODS mezi poslanci hledat podporu pro vyslovení nedůvěry kabinetu ANO a ČSSD drženého komunisty. Důvod: premiér ztratil schopnost řídit vládu, tedy i zemi. Předseda ODS Petr Fiala postoj své strany oznámil v úterý na briefingu po jednání předsednictva. V případě pádu vlády bude prý ODS na vzniklou situaci připravena.


Fiala vysvětlil, že Babiš a jeho ministři odpovídají za "fatální nepřipravenost" na druhou vlnu pandemie koronaviru, promrhali čas a prostředky, opakovaně lhali a nemají dostatek dat, podle nichž by rozhodovali. Fiala naštěstí k občanské neposlušnosti nevyzval, kroky vlády radí dodržovat, ODS však už za nimi nestojí. Kupříkladu pro uzavření prvních stupňů základních škol podle něj chybí odůvodnění.


Tah ODS je však mimořádně pochybný a nezodpovědný. Fiala zřejmě chtěl vyniknout, ukázat, že ODS "taky něco dělá", "maká", reaguje na situaci. Byl by však udělal líp, kdyby se svým předsednictvem mlčel. Takhle to je klasické opoziční "čím hůř, tím lépe". Za normálního stavu by to šlo, jenomže my už skoro tři čtvrtě roku nežijeme v normálním stavu, ale v pandemii.

Možná chce ODS takto zakrýt svůj podíl na letním zlehčování viru. Stačí si přečíst výše uvedenou citaci (zbytečná opatření vlády, na co plošně roušky). Sice ODS v srpnu neměla tolik informací jako Babiš, ale už tehdy mnozí experti veřejně a nahlas varovali, že druhá vlna bude horší než první, že na podzim zažijeme horší tanec než na jaře. Jenomže i fialovci sáhli k osvědčenému populismu, ač se v Rakousku a Německu roušky běžně nosily.


Petr Fiala zklamal, jde mu víc o ODS než o zastavení nákazy. Pokud se snaží ukázat, že je lepší než Babiš, pak zároveň ukazuje, že by sám nestál za nic, protože mu na nás nezáleží.