Fiala začal tím, že se mu nelíbí přísnejší opatření. “Nikomu už není jasné, na základě čeho vláda rozhoduje. Proč mění opatření dřív, než mohla začít působit ta předcházející. Všechno je večer zavřené, tak kam by lidé chodili? Tento zákaz je výrazem úplné bezradnosti vlády. Vláda už jedná zřejmě v panice. I epidemiologové se pozastavují nad tím, proč se zkracuje prodejní doba v obchodech, když je potřeba spíše lidi „rozptýlit“, a tedy ponechat na nákup více času."

Fiala v říjnu vyzval premiéra, aby si vláda po skončení nouzového stavu řekla znovu o důvěru ve Sněmovně. Na tom si stále trvá. “Je vidět, že vláda tu situaci stále nezvládá, a to opakovaně. Je to prostě bezradnost kabinetu a premiéra řídit tuto situaci, kterou tady máme. Já chci jenom podotknout, že od začátku naší výzvy říkáme, že o důvěru si vláda má říci, až to skončí, tedy po skončení nouzového stavu. My nejsme žádní blázni, kteří by teď chtěli vyvolávat nějakou vládní krizi, ale považujeme za logické, aby vláda poté, co situaci opakovaně nezvládla, předstoupila před Poslaneckou sněmovnu a ukázala, jakou má podporu a kdo všechno za ní stojí,” tvrdí.

Když to vláda neudělá, Fiala má plán jak jim k tomu “dopomoct”. “V tom našem prohlášení, které jsme vydali, je, že zvážíme pokus o vyjádření nedůvěry vládě. Ale tam už je potřeba jednat, protože to sami neprosadíme. Budeme se potom bavit s ostatními politickými stranami, samozřejmě nejdříve s opozičními, jestli jsou ochotny se přidat," doplnil.