Praha - Už šest let je na útěku před policií. Bývalý poslanec ČSSD Petr Wolf si má jít sednout na šest let do vězení kvůli jedenáctimilionovému dotačnímu podvodu. V kostce: peníze dostal v roce 2005 od ministerstva životního prostředí na projekt, který řešil využití starých pneumatik. Podle soudů ale stát oklamal, protože do žádosti o dotaci zalhal, že má nasmlouvané odborníky, kteří s ním budou problém řešit.


Wolf, po kterém zatím neúspěšně pátrá policie, poskytl rozhovor. Přes e-mail ho zprostředkovala exposlancova rodina. Wolf v něm napadá práci soudů: jména expertů prý podle dotačních pravidel nebyla závazná. Proto je podle Wolfa skandální, že na tom policisté a státní zástupci jeho kauzu vystavěli.


Zároveň se ale Wolf vyhnul otázkám, které vyvstávají po podrobném prostudování rozsudků. Například proč poslal část dotačních peněz neexistující firmě do Ruska. Nebo proč oponentský posudek na Wolfův výzkum stvrdil člověk, jenž na to neměl vzdělání a navíc u soudu řekl, že vůbec netušil, co podepisuje. A nechce mluvit ani o vyúčtování nákladů na cestování, taktéž proplacených z dotace. Podle soudu přitom šlo o "nejzřetelnější a nejmarkantnější machinace" z celého případu.


Wolf také říká, že jeho kauzu vyvolali politici z ČSSD: to proto, že se jako opoziční poslanec od roku 2007 postupně přikláněl k Topolánkově vládě a hlasoval s ní.


@em-l