Bývalý vlivný člen ČSSD se tak rozepsal o tom, jak se před nástupem do výkonu trestu loučil s rodinou, zda už za ním byli synové, o režimu ve vězení a exkluzivně také prozradil, jak je to se splácením jeho peněžitého trestu ve výši 10 milionů korun, kvůli kterému se mu mohl prodloužit trest o 2,5 roku. Dnes vám přinášíme první část z dopisu psaného z teplické káznice. Bývalý hejtman si stále trvá navíc na svém tvrzení, že byl odsouzený bez důkazů.

 

„Nějakou dobu jsem přemýšlel, jestli mám odpovídat, protože už nějakou dobu nepůsobím ve veřejných funkcích a jako venkovský doktor mám jiné starosti i priority, navíc jako zavřený venkovský lékař,“ píše Rath v úvodu čtyřstránkového dopisu, psaného rukou, tiskacím písmem a na první pohled několika propiskami.

 

„Na druhou stranu chápu, že mé zkušenosti a zážitky mohou řadu lidí zajímat, a proto převážil v mém rozhodování tento aspekt a odpovím vám,“ zdůvodňuje v dopise vězeň Rath, proč nakonec vzal tužku do ruky a z teplické věznice reagoval.

 

 

7. 10. 2019 jste nastoupil do vězení. Jak jste se před tím rozloučil s rodinou a nejbližšími?

 

Rozloučení s rodinou bylo očekávané, smutné. Na druhou stranu si ode mě alespoň odpočinou.

 

Podle rozsudku pražského vrchního soudu Vás čeká test sedm let za mřížemi za korupci. Byl jste vyzván k nástupu do ruzyňské věznice, nakonec jste ale zvolil věznici v Teplicích. PROČ? Chtěl jste se vyhnout novinářům?

 

Vaše informace nejsou přesné – jsem odsouzen za poškození zájmů EU v souvislosti se zakázkou na rekonstrukci buštěhradského zámku ve stádiu pokusu. O teplické věznici jsem viděl pořad „Uzamčený svět“ a zdejší přístup mi připadal zajímavý třeba u stran podpory výtvarné tvorby – možná jste zachytil, že i já trochu maluji. Současně je nedostatek lékařů hlavně mimo Prahu, a tak mi přišlo, že na severu Čech mě budou potřebovat jako doktora.

 

Můžete popsat lidem, kteří nemají podobné zkušenosti jako Vy, jak probíhá nástup do vězení?

 

Přijdete, zazvoníte u dveří, odevzdáte osobní věci a odejdete do cely, kde pozorujete plynutí času.

 

@em-1

 

Podle rozsudku máte zaplatit také 10 milionu korun. Když je neuhradíte, prodlouží se Vám trest o 2,5 roku. Už jste peníze sehnal?

 

Krajský soud mi povolil splátky trestu a uvolnil část zadržených financí, ty, které mi patří, chci použít na zaplacení. Bohužel byla uvolněna jen část peněz, většinu soud nechal u sebe s tím, že se má v civilním řízení vyjasnit, komu co patří. Jde o dědictví po otci a matce a částečně o mé a manželčiny úspory. Tím Krajský soud komplikuje úhradu finančního trestu. Vrchní soud mi ohledně těchto peněz dal za pravdu, ale Krajský soud obstruuje jejich vydání, tedy brání splnění rozsudku Krajského soudu.

 

Nejvyšší státní zástupce podal ve Vaší kauze dovolání. Pavel Zeman údajně nesouhlasí s neuznáním odposlechů a správní kvalifikací v bodě, ve kterém jste byl uznán vinným. Jak jste přijal tuto skutečnost? Očekáváte, že se Vám trest může případně ještě zvýšit?

 

Naši státní žalobci se často a dlouhodobě chovají jako „bolševičtí“ prokurátoři a jejich triky mě nepřekvapují. Máte pravdu, že v mém případě – politického procesu – na kterém je řada významných lidí osobně zainteresována, může dojít k jakémukoliv vývoji. Když mě mohli odsoudit bez důkazů, může se stát cokoli. Prokurátoři, respektive jedna prokurátorka, by mě třeba mohla nechat zlikvidovat. V ČR nic nového.

 

@em-2