Evropský parlament se bude zabývat možným střetem zájmů premiéra Babiše

  • 24327

Evropský parlament se bude zabývat možným střetem zájmů premiéra Babiše

Plné prošetření zákonnosti všech evropských dotací určených firmám skupiny Agrofert za dobu vládního angažmá stávajícího českého premiéra Andreje Babiše žádají po Evropské komisi evropští Zelení v návrhu usnesení Evropského parlamentu.
Europoslanci budou debatovat o vazbách mezi českým premiérem a skupinou Agrofert v návaznosti na zveřejnění analýzy právní služby komise, podle níž je Babiš ve střetu zájmů podle nových unijních pravidel platných teprve od srpna. Na to dříve EK upozornila česká pobočka nevládní organizace Transparency International. Ta tvrdí, že s ohledem na nová unijní pravidla platná od léta je Babiš ve střetu zájmů i poté, co Agrofert přesunul do svěřenských fondů.
Komise by podle textu návrhu měla též europarlamentnímu výboru pro rozpočtovou kontrolu předložit všechny dokumenty, které by mohly mít souvislost s možným střetem zájmů českého premiéra, ale také ministra zemědělství Miroslava Tomana.


Babiš a česká vláda střet zájmů odmítají. Dnes Babiš napsal eurokomisaři pro rozpočet, že otázka jeho možného střetu zájmů je věcí výkladu nových evropských předpisů a slíbil spolupráci s komisí.


Dnes je 23.02.2019