Podle auditu Evropské komise je český premiér jednoznačně ve střetu zájmů, neboť ovládá agrochemický komplex více než 250 firem. Babiš se sice stále brání, že jej svěřil do svěřenských fondů, Evropská komise však situaci vidí jinak. Ohroženy jsou tak stovky milionů korun z českého rozpočtu, které už byly Agrofertu přislíbeny či proplaceny. Firmy podle pravidel unie totiž nárok na podporu z peněz daňových poplatníků nemají. 

 

Auditoři nešetřili ostrými slovy. V auditní zprávě dokonce padají výrazy jako využívání bílých koní. Hodnotili také jednotlivé operační programy, z nichž firmy z Agrofertu čerpaly peníze – jde například o linku na inovativní toustový chleba s dotací 100 milionů korun či projekt společnosti Synthesia, jež chtěla čerpat miliony korun na školení zaměstnanců. Zapojila tak do projektu rodinné zámečnictví Šejvl. Firma však podle všeho o účasti na projektu nevěděla.

 

„Tato skutečnost pouze potvrzuje podezření útvarů Komise, že tito ‚projektoví partneři‘ byli využívaní jako ‚bílí koně‘ pro velké podniky, aby získali více bodů v rámci výběrového řízení, ale kteří ve fázi realizace projektu nehráli žádnou roli,“ uvádějí ve zprávě na základě informací z médií auditoři.

 

@em-1

 

Těm mimo jiné vadí manželka Andreje Babiše Monika, která zasedá v radě dohlížející na svěřenské správce. „Jako rodinného protektora ji jmenuje a odvolává pan Babiš jako zakladatel a obmyšlená osoba obou svěřenských fondů kdykoli, dle svého uvážení a s okamžitým účinkem,“ popisují auditoři.

 

Babiš stále tvrdí, že ve střetu zájmů není. Dle svých slov vyhověl českým zákonům, tzv. lex Babiš. „Předpokládám, že Česká republika se bude proti nesmyslnému vykládání českého práva Bruselem bránit i nadále. A úspěšně,“ uvedl Babiš v reakci pro ČTK.

 

@em-2