Podle Prymuly již začala druhá vlna epidemie. Skončila vůbec ta první? „Ta první se nedostala na nulové hodnoty, tak vlastně neskončila. Ale když vidíme ty nárůsty v té vlně druhé, která prochází Evropou a v řadě zemí, tak já bych ji označil za vlnu druhou,“ poznamenal Prymula. Jaká je podle něj aktuální situace?

„Určitě nemáme vytvářet žádnou paniku, a pokud se to projevuje například v tom, že lidé nechodí k lékaři, tak je to špatně. Řada zákroků se odsouvala úplně zbytečně. Ale když se podíváme na tu křivku, která tady je, tak bohužel ta data skutečně dobrá nejsou. My jsme v tuhle chvíli v jakési iniciální fázi exponenciálního růstu a myslím si, že bude opravdu záležet na nás všech, abychom tu křivku zachytili  a oploštili. Protože pokud by tento růst měl pokračovat, tak samozřejmě to znamená obrovskou zátěž pro zdravotnictví a pro celý systém,“ podotkl.

Přiznal také, že je skutečně nervózní. „Teď už to není situace, kdy bychom si tady mohli povídat, že zítra to bude nějak a zítra to bude onak. Ale v tuhle chvíli musíme napřít veškeré úsilí úplně všichni, abychom to zploštili, protože ta křivka se nevyvíjí dobře,“ dodal.

A  má pravdu. Ve středu  v Česku laboratoře potvrdily rekordních 2139 nových případů, roste i počet lidí v nemocnicích. Středočeský kraj je kvůli šíření koronaviru nově na německém seznamu rizikových oblastí. A koronavirem se nakazil i pracovník Správy Pražského hradu. Hrad musel přijmout bezpečnostní opatření.

Následně apeloval na to, abychom zastavili současný nárůst. „Teď musíme aplikovat nějaká opatření. A já bych chtěl apelovat na občany, ono to není jenom o státu a nějakých nařízeních. Řada lidí nechce respektovat nošení roušek, ale já bych je opravdu prosil, aby to teď měsíc vydrželi, abychom se dostali dolů. Protože bez toho budeme mít problémy všichni,“ zmínil. Prymula totiž očekává, že do dvou týdnů přibude těžkých případů.