Před sněmovními volbami se začínají v opozici formovat volební bloky. Zatím se výrazně rýsuje koalice ODS, TOP 09 a lidovců. Každá ze stran bude jistě muset ustoupit z některých programových bodů. Podle prezidenta jde však o chabý pokus. “Poněkud nezdvořile bych řekl, že spojí-li se několik trpaslíků, vznikne velký trpaslík, nikoli však obr. Nicméně bude na voličích, aby sami rozhodli, zda tohoto velkého trpaslíka budou chtít volit.”

Na otázku, zda-li mu bude Miroslav Kalousek chybět, odpověděl prezident rázně. “Nebude.”

"Miroslav Kalousek se stal předsedou TOP 09, když tato strana měla 17 procent. Ne v průzkumech, ale reálně ve volbách. Jako předseda této strany ji dovedl k pěti procentům. Co mám říkat o každém nichtsmachru (neschopný člověk, lenoch, laik, pozn. red.), který potápí loď, do níž nasedl, třebaže ta loď předtím vypadala docela dobře," řekl Zeman.

Česká televize přišla s průzkumem, jehož závěry mnohé překvapily. Piráti výrazně dohánějí ANO, komunisté i ČSSD by vypadli ze Sněmovny. “Nechci urážet agenturu Kantar, takže svůj názor řeknu obecně. Opírám se o třicetiletou zkušenost, kdy se dramaticky lišily reálné volební výsledky od průzkumů veřejného mínění. Na základě této zkušenosti konstatuji, že průzkumy mohou být buď cinknuté, nebo nekvalifikované, nebo také obojí. Tuto úvahu bych uzavřel slovy Jana Wericha: buď to dělají z blbosti, nebo za cizí peníze.”


Práci Petra Dvořáka v čele ČT nehodnotí pozitivně. “Česká televize měla několik technických průšvihů. Vzpomínám si dokonce, že jednou to bylo i 28. října. Když se mě ale ptáte na můj vztah k řediteli Dvořákovi, tak bych si přál, aby jakýkoli ředitel měřil stejným metrem, a za další se musím přiznat, že u pana ředitele Dvořáka mě poněkud znepokojila jeho návštěva v Londýně, kde byl spolu s Mirkem Topolánkem blahopřát exšéfovi ČEZ Martinu Romanovi k jeho 50. narozeninám. Vzhledem k tomu, že někteří považují Martina Romana za ne zcela důvěryhodnou figuru, pak účast ředitele České televize na této akci, notabene ve společnosti pětiprocentního Mirka Topolánka, mně připadá jako ne zcela uvážená,” řekl s tím, že by podle jeho názoru měl Dvořák v ČT jednoznačně skončit.