Vláda navrhla vyšší růst penzí, než jaký by vyplýval z platného zákona, podle nějž by se se důchody měly zvýšit v průměru o sedm stovek. Státní rozpočet by vládní návrh zatížil asi sedmi miliardami korun navíc. Průměrná penze by měla dosáhnout příští rok asi 14 200 korun.


„Chtěla bych se zeptat, zda má ministerstvo připravený plán dlouhodobé udržitelnosti důchodového systému,“ řekla Pavla Golasowská z KDU-ČSL. „Náš systém není neudržitelný,“ odvětila Maláčová.

„Žádná důchodová reforma se neobejde bez prorodinných opatření,“ řekl šéf poslanců KDU-ČSL a místopředseda strany Jan Bartošek. Jedinné smysluplné opatření podle něj je umožnit nižší odvody na sociální zabezpečení podle počtu vychovávaných dětí. 


Poslanec za ANO Jiří Bláha prohlásil, že když mluvil s poslanci napříč spektrem ve Sněmovně, nejvíce ho zasáhlo, když mu jeden z opozičních poslanců řekl, že strany, které nejsou ve vládě, nemají zájem dohodnout se s vládou na ničem.


 „Není možné oddělit debatu o zvýšení důchodů s debatou o udržitelnosti důchodů,“ zbytečně namítal poslanec za Piráty Mikuláš Ferjenčík. Nikdo z poslanců nenavrhl ani zamítnutí zákona, ani vrátit ho vládě Andreje Babiše k přepracování. Naopak zkrátili lhůty pro projednání zákona.


@em-l