Základna připomínala normální město ve Spojených státech. Silnice, škola, hřiště, restaurace, americké obchody a dokonce i baseballové hřiště. S narůstajícím počtem migrantů se postupně základna Mineo stala největším uprchlickým táborem v celé Itálii. V letech 2014 a 2015 tady bydlelo více než 4000 uprchlíků. 
Dnes už tábor zeje prázdnotou, nezůstal tu ani jeden jediný člověk. I poslední desítky migrantů italská vláda přesunula jinam. Tábor uzavřel italský ministr vnitra Matteo Salvini, který to sliboval už ve své předvolební kampani. "Je to nádherný den pro naši bezpečnost," řekl Salvini. 


@em-1


Salvini také řekl, že tak velký tábor už v Itálii nechce a v provozu nechá jen několik menších zařízení. Není divu. Tenhle tábor ve srovnání s jinými v Itálii proslul drsnými poměry. Mafiánské skupiny uvnitř organizovali obchod s drogami a prostituci. Tábor se stal jakýmsi městem ve městě - a zárověn migrantským ghettem. Vznikla v něm dokonce taxislužba výhradně pro migranty.
Největší krize ve vztahu obyvatel města a tábora nastala na konci srpna 2015, kdy osmnáctiletý migrant z Pobřeží slonoviny zavraždil dvojici důchodců v jejich bytě. "Jak chcete kontrolovat čtyři tisíce lidí? Tábor se stal městem pro sebe, není to o žádné integraci. Místní jsou většinou starší lidé, a když vidí, že tu je najednou tolik mladých cizinců, kteří se neustále bez cíle procházejí, mají strach," řekla tehdy novinářům starostka města Anna Aloisiová.


@em-2