Maďarský předseda vlády Viktor Orbán nechal připravit zákon, v němž se praví, že v Maďarsku nesmí působit univerzita, která má kampus v podstatě jen v Maďarsku, ale sídlo univerzity leží mimo Maďarsko. Tato charakteristika se přesně hodí na soukromou univerzitu amerického miliardáře George Sorose. Sídlo univerzity najdeme v New Yorku, zatímco kampus této vzdělávací instituce leží v Maďarsku.


Miliardář, jenž se netajil např. podporou Hillary Clintonové v amerických prezidentských volbách, si v 90. letech vybral tuto středoevropskou zemi za sídlo své univerzity, jelikož se zde sám narodil, ale ze své vlasti prchl před nacistickou a posléze komunistickou totalitou.


Soros chtěl v postkomunistické zemi založit jakousi baštu liberálního myšlení a jedna z poboček měla sídlit i v Praze. Server Info.cz však připomíná, že v Česku univerzita relativně rychle skončila kvůli sporům s tehdejším předsedou vlády Václavem Klausem.


Teď se zdá, že bude soukromé Sorosově univerzitě odzvoněno i v Maďarsku. Premiér Viktor Orbán se nijak netají tím, že Sorose opravdu nemá rád a vnímá ho jako jednoho z viníků uprchlické krize. Nejen proto si Orbán přeje, aby univerzita skončila. Nestojí o to, aby produkovala absolventy smýšlející podobně jako sám Soros. Vedení soukromé univerzity hovoří o nepřijatelném nátlaku. Snaží se přežít, ale vůbec není jisté, zda se jí to nakonec podaří.


@em-1


A tady vstupuje na scénu prezidentský kandidát profesor Jiří Drahoš, který doporučuje sídlo Středoevropské univerzity přesunout z Maďarska do Česka. „Maďarský parlament schválil zákon omezující působení zahraničních vzdělávacích institucí. Taková diskriminace nemá v demokratických zemích obdoby. Navrhuji, aby se Středoevropská univerzita přestěhovala do Prahy. Našla by zde důstojné podmínky včetně zájmu Akademie věd o spolupráci,“ napsal Drahoš na svůj Twitter. 


@em-2