Trump na tiskové konferenci prohlásil, že ví, co se děje se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, ale nemůže to říct, a ujistil, že nikdy nepomýšlel na odložení prezidentských voleb v USA z 3. listopadu kvůli koronaviru.

 

 

„Vedeme vážné vyšetřování. Nejsme s Čínou spokojeni, nejsme spokojeni s celou situací,“ řekl Trump na tiskové konferenci k tématu plánovaných sankcií pro Čínu. „Myslíme si, že to mohlo být zastaveno u zdroje. Mohlo to být zastaveno rychle a nemuselo se to rozšířit do celého světa,“ dodal.

 

 

Trump již dříve varoval Čínu před následky, pokud vědomě nezasáhla a nezabránila rozšíření koronaviru do světa. Virus se poprvé objevil na přelomu roku v čínském městě Wu-chan a Čína čelí obviněním, že nákazu zpočátku tajila. Šéf Bílého domu již dříve Peking kritizoval za nedostatečnou transparentnost v boji proti koronaviru.

 

 

Dále se Trump věnoval vůdci KLDR Kim Čong-unovi, o jehož zdravotním stavu se v médiích hodně spekuluje. „Nemohu to říci přesně,“ odpověděl prezident na otázku, jestli ví, jak se diktátorovi daří. „Doufám, že je v pořádku. Uvidíme – a pravděpodobně o tom uslyšíte v nepříliš vzdálené budoucnosti,“ dodal.